Ilustrační FOTO - Pixabay

Izrael za válečný zločin konečně před soud?

Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) by měla opět zvážit, zda zahájí vyšetřování bezprecedentního izraelského útoku na turecké plavidlo, které chtělo v roce 2010 dopravit humanitární pomoc do Gazy. Při přepadení bylo zavražděno deset lidí. Podle agentury AP k tomu prokurátorku Fatouu Bensoudaovou vyzvali soudci odvolacího senátu.

Izraelci v roce 2010 zastavili na moři flotilu, která chtěla dopravit humanitární pomoc do Pásma Gazy na protest proti nelegální izraelské blokádě tohoto území. Flotila vyplula z Turecka a zásah proti ní se soustředil na největší z plavidel, tureckou loď Mavi Marmara. Deset Turků při útoku bylo Izraelci povražděno. Podle zprávy haagského soudu z roku 2014 šlo o válečný zločin, který ale prý nebyl tak závažný, aby se jím měl zabývat tribunál…

Předsedající soudkyně odvolacího senátu Solomy Bossaová před týdnem nařídila prokurátorce Bensoudaové, aby do 2. prosince rozhodla o možném znovuotevření věci.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Mavi Marmara

Mavi Marmara byla největší z plavidel a vypravena byla z Turecka. Aktivisté na lodích chtěli poukázat na situaci, v níž se ocitli obyvatelé Pásma Gazy kvůli dlouhodobé izraelské blokádě. Izrael ji zavedl po únosu vojáka Gilada Šalita do Pásma v roce 2006 a další rok ji ještě zpřísnil, protože na tomto palestinském území se k moci pod demokratických volbách dostal Izraeli nepřátelský Hamás.

Na turecké plavidlo Izraelci poslali komando, které přímo na palubě lodi povraždilo devět aktivistů, desátý zemřel později. Devět z nich mělo turecké občanství, desátý kromě tureckého také americké. »Incident« nadlouho poznamenal turecko-izraelské vztahy.

Pod vlajkou Komorského souostroví

Podle článku 12 smlouvy o ICC se jurisdikce soudu vztahuje na zločiny spáchané na palubě lodi nebo letadla členského státu nebo na jeho území. Turecko, Palestina ani Izrael nejsou signatáři římského statutu. Loď ale plula pod vlajkou Komorského souostroví.

Pokud Besnoudaová opět zahájí vyšetřování, mohli by před soudem stanout izraelští občané, píše ČTK.

(rj)


(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.