Ilustrační FOTO - Haló noviny

Tálibán naštval Trumpa

Kvůli čtvrtečnímu útoku v Kábulu, při kterém zemřel americký voják a dalších 11 lidí, zrušil kontroverzní republikánský americký prezident Donald Trump mírové rozhovory s afghánským hnutím Tálibán.

Odvolal i tajné setkání v Camp Davidu, kde se měl odděleně sejít s představiteli Tálibánu a s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Tálibán na Trumpovo rozhodnutí reagoval pohrůžkou tvrdé odvety.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v televizním rozhovoru řekl, že jednání s Tálibánem je »prozatím« mrtvé. Washington z něj odvolává svého vyslance Zalmaye Khalilzada, aby s ním dohodl další postup. Čtvrteční pumový útok v Kábulu byl podle Pompea »přes čáru« a Tálibán musí změnit své chování.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid podle ČTK v prohlášení uvedl, že důsledkem Trumpova rozhodnutí budou jen další mrtví Američané a další ztráty na majetku Spojených států. »Budou to Američané, kdo kvůli skončení rozhovorů utrpí víc než kdokoli jiný,« konstatoval. Dodal, že jednání pokračovalo hladce a že obě strany se dohodly na tom, že vnitroafghánské rozhovory začnou 23. září.

Donald Trump se mezitím dozvěděl jméno už svého třetího soupeře o prezidentskou nominaci z řad republikánů – tedy jev věru nevídaný!

(rom)


(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-09-09 21:48
Hold jablko nepadlo daleko od stromu.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.