Kopou kolem sebe

Britská vládní Konzervativní strana hodlá v příštích parlamentních volbách postavit kandidáta, který se utká o poslaneckou funkci s předsedou dolní komory Johnem Bercowem.

John Bercow. FOTO - Wikimedia commons

Uvedla to ministryně obchodu Andrea Leadsomová, která Bercowa obvinila z »nehorázného zneužití« pravomocí. Bercow podle ní zklamal, když umožnil mimořádnou debatu dolní komory, díky které mohli poslanci schválit návrh zákona blokujícího brexit bez dohody.

Bercow byl před nástupem do předsednické funkce členem Konzervativní strany. Předsedové dolní komory ale svou stranu opouštějí, aby byli nezaujatí. Podle ČTK je rovněž zvykem, že hlavní strany proti nim v jejich volebních obvodech nestaví protikandidáty. Tento zvyk ale Konzervativní strana podle Leadsomové nyní hodlá porušit, protože Bercow prý umožnil opozici převzít kontrolu nad agendou dolní komory, ignoruje »právo vlády vládnout« a podkopává demokracii (což ve skutečnosti dělá právě Johnsonova pravicová vláda ignorující zvolený parlament, kterému znemožnila pracovat od tohoto týdne až do poloviny října).

Naopak na protest proti ohlášenému vyloučení 21 konzervativních poslanců ze strany opustila vládu ministryně práce Amber Ruddová a vzdala se rovněž členství ve straně. Oznámil to v sobotu list The Times. Ruddová označila záměr premiéra Borise Johnsona zbavit se rebelujících poslanců za »čistku a útok na slušnost a demokracii«.

(rom)


(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.