Čeští basketbalisté prohráli s Řeckem, ale postup je možný

Čeští basketbalisté na závěr osmifinálové skupiny mistrovství světa v Číně prohráli 77:84 s Řeckem, ale protože udrželi ztrátu pod dvanáct bodů, mají na dosah senzační postup do čtvrtfinále. Mezi nejlepších osm celků je posune odpolední vítězství obhájců titulu z USA nad Brazílií.

Český tým, který nastoupil bez zraněného křídla Blakea Schilba, sice do zápasu vstoupil špatně, ale přesto v poločase vedl 33:32. Řekové pak ve druhé půli třikrát vedli o dvanáct bodů, což by pro Čechy znamenalo vyřazení, ale nápor soupeře poté zastavil nejlepší hráč NBA Janis Adetokunbo, pro nějž po pěti osobních chybách zápas předčasně skončil. Češi navíc udrželi nervy i v dramatickém závěru a udrželi postupovou ztrátu o sedm bodů.

Reprezentaci nyní do vyřazovací části posune vítězství Američanů nad Brazílií. Pokud pětinásobní mistři světa Američané potvrdí roli favoritů, zahrají si Češi při první samostatné účasti na šampionátu čtvrtfinále. Československo se na mistrovství představilo čtyřikrát, naposledy v roce 1982, a jeho nejlepším výsledkem je šesté místo z roku 1970.

Češi přitom do zápasu vstoupili velmi nervózně a v prvním poločase zaznamenali dvanáct ztrát, zatímco v předchozích čtyřech utkáních na turnaji jich v průměru nasbírali jedenáct. Také proto v první i druhé čtvrtině prohrávali až o devět bodů, ale pokaždé dokázali ztrátu stáhnout.

Ve druhé čtvrtině dokonce skóre díky dvěma šestkám Patrika Audy z poslední sekundy otočili stav a v poločase vedli 33:32. Jenže po střídání dobře hrajícího Audy kvůli čtyřem faulům převzali Řekové iniciativu a třetí čtvrtinu favorit ovládl poměrem 25:16.

V závěrečné čtvrtině čeští reprezentanti třikrát prohrávali o dvanáct bodů, což by znamenalo vyřazení. Jenže pět a půl minuty před koncem musel kvůli pěti osobním chybám ze hřiště Janis Adetokunbo a odchod hvězdy Milwaukee sebral Řekům vítr z plachet.

Češi snížili, a když při závěrečném náporu soupeře v posledních vteřinách udržel nervy na uzdě Jaromír Bohačík a proměnil pět ze šesti trestných hodů, zůstala ztráta na postupových sedmi bodech.

Osmifinále:

Skupina K (Šen-čen):

Řecko - Česko 84:77 (18:12, 32:33, 57:49)

Naše sestava a body: Bohačík 25, Satoranský 13, Hruban 11, Balvín 6, Kříž 2 - Auda 13, Peterka 5, Pumprla 2, Šiřina a Vyoral 0.

Nejvíce bodů soupeře: Calathes 27, Slukas 16, J. Adetokunbo 12.

Fauly: 23:21. Trestné hody: 18/10 - 22/21. Trojky: 8:8. Doskoky: 31:41.

(red)


(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.