Ilustrační FOTO - Pixabay

Výkup mléka v ČR dražší než v Německu

Mlékárny v České republice poslední dobou platí za mléko víc než výrobci v okolních zemích, například v Německu, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Cena mléka tak podle něj snižuje schopnost české produkce konkurovat dovozu, který se už na tuzemské spotřebě mléčných výrobků podílí 42 procenty.

»Na jedné straně mohou být s cenou mléka spokojeni naši farmáři, na druhé straně je to velký ekonomický problém pro mlékaře,« řekl Kopáček. Dodal, že ve výsledné ceně mléčných výrobků se cena mléka promítá 80 až 85 %.

Za letošních prvních sedm měsíců činila kumulovaná výkupní cena litru mléka v ČR 8,89 koruny, v porovnání se stejným obdobím loni to je o 5,5 % více, uvedl Kopáček. »Platíme třeba o 30 haléřů více, než se v současnosti platí za mléko v Německu,« řekl předseda mlékárenského svazu.

V letošním roce se také skoro o 1,5 % snížily dodávky mléka zpracovatelům. Spíš než odlivem českého mléka do zahraničí, to je podle Kopáčka důsledek suchého počasí. Před tím byl ale mléka v ČR spíš přebytek, uvedl. »Teď nabídka mléčné suroviny odpovídá poptávce,« dodal. Problémy s vývozem mléka podle něj mají spíš regionální dopad.

V ČR je 33 průmyslových mlékáren, které odeberou většinu vyrobeného mléka. Přibývají malí faremní zpracovatelé mléka, jejich počet Kopáček odhadl do 200.

(ici)


(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.