Ilustrační FOTO - Pixabay

Infikovaná klíšťata útočila více

Klíšťovou encefalitidou se letos v ČR nakazilo do konce srpna 431 lidí. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Jihočeském kraji (55), přes čtyři desítky nemocných také v Pardubickém, Středočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu. Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok 712.

Kromě 431 případů klíšťové encefalitidy zaznamenali lékaři 2312 případů lymské boreliózy. »Výskyt onemocnění je podobný jako v předchozích třech letech. Vývoj v dalších měsících je obtížné odhadovat, mimo jiné záleží na vývoji počasí. Nicméně počty případů rozhodně nelze považovat pro tento rok za konečně, riziko nákazy je i v podzimních měsících,« uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Díky mírným zimám podle vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara trvá aktivita klíšťat až do listopadu. U některých nakažených se navíc nemoc teprve projeví. »Inkubační doba klíšťové encefalitidy je obvykle sedm až 14 dní, v krajním rozmezí se však pohybuje od tří do 30 dní,« doplnil Maďar. Za tři roky se počet nakažených klíšťovou encefalitidou v ČR zdvojnásobil. Zatím nejvíc nemocných – přes 1000 lidí – bylo v roce 2006. Prevencí nemoci je očkování. Rodiče nechávají své děti očkovat poměrně často, sami se však obvykle nechrání. Očkovaná je asi čtvrtina populace.

V ČR není vakcína hrazená z veřejného zdravotního pojištění, zdravotní pojišťovny na ni však přispívají až 1500 Kč za rok. Jedna vakcína stojí asi 800 Kč, k vybudování ochrany jsou třeba dvě dávky v odstupu 14 dní až tří měsíců, další pak do roka. Potom následuje pravidelné přeočkování po třech až pěti letech, na které ale lidé často zapomínají.

Pacienti po nakažení encefalitidou obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Pokud nemocní dodržují klidový režim, nemoc většinou ustoupí do dvou až sedmi dní. Jinak může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan. Borelióza se také projeví teplotou a únavou, u poloviny se objeví typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte s vybledlým středem.

(ku)


(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.