Ilustrační FOTO - Pixabay

Úmrtí českých občanů v zahraničí přibývá

Z dovolených a prázdnin se letos nevrátily desítky českých turistů. Počet těch, kteří zemřou v zahraničí, stoupá. Příčiny úmrtí jsou různé. Jde o přirozená úmrtí, úrazy či oběti dopravních nehod.

Dopravní nehody, zdravotní komplikace nebo utonutí – nejen tyto příčiny stály život české turisty v zahraničí během letošních prázdnin. »Od června do dnešního dne v zahraničí zemřelo zhruba 90 českých občanů. A ty příčiny jsou rozmanité – od dopravních nehod, různých zdravotních selhání po pracovní úrazy,« uvedl v sobotu pro server tn.cz ředitel konzulárního odboru ministerstva zahraničí Pavel Pitel.

Úmrtí blízkého člověka přináší pozůstalým kromě smutku také dost starostí. Zejména v případě, kdy zemřelý neměl uzavřené cestovní pojištění. Výdaje s převozem těla ze zahraničí se totiž pohybují kolem 200 tisíc korun. »Cestovní kancelář musí především kontaktovat pojišťovnu, která pak díky své asistenční službě řeší ty technické věci,« vysvětlil Jan Papež z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Smrtelných nehod v cizině podle cestovních kanceláří přibývá, stejně jako úrazů. Podle cestovek je to hlavně tím, že lidé přeceňují své síly. »Je to dáno především tím, že se změnila turistika. Z turistiky odpočinkové na turistiku aktivní,« uvedl v televizi Nova Papež.

V loňské letní sezoně, tj. od 15. července do 15. září, zemřelo v zahraničí 85 českých turistů. Letos je tedy ještě před koncem sezony číslo vyšší. Nejen počet úmrtí v zahraničí roste. I v některých tuzemských krajích letos dramaticky stoupl počet utonulých.

(ku)


(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.