Ilustrační FOTO - Haló noviny

Babiš kritizoval Kalu

Vláda zrušila debatu o 16 zjištěních Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), protože prezident úřadu Miloslav Kala neměl čas. Premiér Andrej Babiš (ANO) současně odmítl jeho slova, že se kabinet nezabývá nápravnými opatřeními.

»Je to lež pana prezidenta Kaly, bylo by dobré, aby nepouštěl tyto nesprávné informace,« uvedl. Je tomu podle něj naopak, protože debaty o opatřeních k nápravě zjištění NKÚ Babiš využívá ke kontrole práce ministrů. Kala podle něj dělá politiku.

Dodal, že jeho kabinet si jako první dal na program výroční zprávu NKÚ. Naplánovanou diskusi vláda kvůli Kalově nepřítomnosti odložila na konec září. Kalu také premiér vyzval, aby do médií nepouštěl »různá moudra«.

Kala uvedl, že vláda přestala projednávat nápravná opatření ministerstev k závěrům NKÚ, minulý týden na jednání senátní komise k vyhodnocení auditů Evropské komise. Změnu způsobu projednávání označil za chybu. Ministerstva tak už podle něj nejsou pod veřejným tlakem, aby nápravu provedla ve stanoveném termínu. Babiš k tomu řekl, že vláda závěry projednává, pokud z nich pro ministra vyplývá nějaký úkol, a je vládě poskytnuta informace.

Vztahy vlády a NKÚ podle Babiše ovlivňuje zpolitizované vystupování předsedy NKÚ. Poznamenal, že doufá v to, že Kala nebude dalším kandidátem na prezidenta NKÚ.

(ste)


(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.