Ilustrační FOTO - Pixabay

Čína nebude tolerovat separatismus

Hongkong je nedílnou součástí Číny a jakákoli forma separatismu bude tvrdě potlačena, uvedla čínská státní média v reakci na nedělní výzvu hongkongských demonstrantů americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby jejich město osvobodil.

Stovky hongkongských studentů pokračovaly v protestech, když vytvořili lidské řetězy na podporu protivládních demonstrantů po nových víkendových střetech.

Demonstranti v Hongkongu v neděli pochodovali ke konzulátu Spojených států, mávali americkými vlajkami a nesli plakáty s nápisem »Prezidente Trumpe, osvoboďte, prosím, Hongkong«. Čínský list China Daily uvedl, že existují důkazy, že za protesty v Hongkongu stojí zahraniční síly. Varoval také demonstranty, aby »přestali testovat trpělivost centrální vlády v Pekingu«, pod jejíž správu se v roce 1997 bývalá britská kolonie Hongkong vrátila. Vláda v Hongkongu odsoudila »nelegální chování radikálních demonstrantů« a varovala USA, aby nezasahovaly do jejích záležitostí.

Nedělní protest před americkým konzulátem v Hongkongu byl zpočátku poklidný, později ale přešel v násilnosti zahrnující stavění barikád, rozbíjení oken a zapalování ohňů v nákupní čtvrti. Policie k rozehnání demonstrantů použila slzný plyn. Podle agentury Reuters zůstává atmosféra ve městě napjatá, ačkoli stanice metra uzavřené při nedělních násilnostech se znovu otevřely a většina obyvatel šla do práce.

Protesty v Hongkongu trvají už od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová minulý týden slíbila stáhnout. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených demonstrantů a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu. Hongkongská policie propustila z vazby předního hongkongského aktivistu Joshuu Wonga, který byl v neděli zadržen na letišti, když se chystal odcestovat do Německa. Wonga zatkly hongkongské úřady již koncem srpna s obviněním z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí. Wong odcestoval do Německa, odkud se chce vydat do USA.

(čtk)


(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-09-10 16:34
V Americe by dávno nastoupila a zasáhla Národní garda. Předvedla to
při potlačení hnutí Occupy Wall Street.
hajek.jiri51
2019-09-10 12:30
Jel si pro instrukce a prachy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.