Ilustrační FOTO - Pixabay

Růst inflace dál táhnou ceny za bydlení

Spotřebitelské ceny vzrostly v srpnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o 2,9 procenta, stejně jako v červenci. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše však byl v srpnu rozdílný, uvedli statistici.

Ke zmírnění meziročního cenového růstu podle nich došlo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, bydlení, ostatní zboží a služby. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se sice výrazně zvýšily ceny brambor (o 38,2 %), v červenci ale vzrostly meziročně o 65,7 %.

V oddíle bydlení došlo ke zpomalení meziročního cenového růstu zejména v důsledku nižšího meziměsíčního růstu cen v letošním srpnu než v srpnu minulého roku. Ceny elektřiny vzrostly meziročně o 9,9 % (v červenci o 10,4 %), tuhých paliv o 1,2 % (v červenci o 1,5 %), tepla a teplé vody o 4,9 % (v červenci o 5,2 %).

V oddíle ostatní zboží a služby zdražily výrobky a služby pro osobní péči o 3,1 % (v červenci o 3,8 %).

Naopak ke zrychlení inflace došlo v oddíle alkoholické nápoje, tabák vlivem cen lihovin, které v srpnu vzrostly o 6,2 %, zatímco v červenci stagnovaly. V oddíle rekreace a kultura zrychlil růst cen dovolených s komplexními službami na 7,8 % (v červenci 7,1 %).

Největší vliv na růst inflace měly i v srpnu ceny v oddíle bydlení, kde se nájemné z bytu vzrostlo o 3,9 %, vodné a stočné shodně o 2,6 % a zemní plyn zdražil o 3,6 %.

Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (nárůst o 3,9 %). Dopad na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle stravování a ubytování, kde stravovací služby zdražily o 4,7 % a ubytovací služby o 2,3 %.

Na snižování inflace v srpnu nadále působily ceny v oddíle odívání a obuv – oděvy zlevnily meziročně o tři procenta. Pokles cen pokračoval také v oddíle doprava, pohonné hmoty a oleje byly levnější o 1,9 %. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny o 1,4 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,5 % a ceny služeb stouply o 3,8 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v srpnu 2,6 %.

(ici)


(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-09-10 19:43
Růst inflace táhne především tisk nekrytých platidel.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.