Oslavenec.

Oslava v Norimberku. Devadesátiletý jubilant Erich Schreier

Gratulujeme soudruhovi Erichovi Schreierovi k jeho 90. narozeninám. Erich Schreier, antifašista, komunista a odborář, je po celý svůj život neúnavným bojovníkem za celosvětový mír a socialismus.

Erich Schreier se narodil v roce 1929 v Gefrees v Horních Frankách v Bavorsku. Mládí strávil ve fašistickém Německu za 2. světové války. Asi osm týdnů před koncem války byl povolán k vojenské službě a nakonec skončil ve válečném  zajateckém táboře. Po propuštění pracoval jako člen ostrahy, poté jako horník - nejprve ve Francii a později od roku 1949 v Bochumi. Zde se stal členem FDJ a založil první operační skupinu FDJ na »Caroline Mine«. Erich Schreier se účastnil blokády Helgolandské cvičné základny, za kterou byl potrestán tříměsíčním vězněním. Další tři měsíce  dostal za údajnou urážku britské okupační moci.

K jubileu Ericha Schreiera vyšel v místních novinách Pegnitz Zeitung článek.

V roce 1951 se Erich stal členem KPD a působil jako vůdce mnoha pochodů na Světovém festivalu mládeže v NDR. Od roku 1952 pracoval až do zákazu KPD dne 17. srpna 1956 jako novinář lidového deníku, později jako novinář na volné noze. Po zákazu KPD Erich pokračoval v nelegální práci. Deset měsíců byl ve vězení za nezákonnou činnost pro FDJ a rok a sedm měsíců byl uvězněn za porušení zákazu KPD.

Rok po založení Německá komunistické strany (DKP) v roce 1969 se Erich přestěhoval zpět do středních Frank. Bývalý horník se stal oddanou geriatrickou sestrou. V DKP byl Erich po mnoho let okresním předsedou DKP v Norimberské oblasti a členem okresního výkonného výboru. V roce 1995 působil po dobu osmi týdnů  na Kubě, kde pomáhal stavět nemocnici. V 90. letech navázal Erich kontakty s českými soudruhy a byl zakladatelem spolupráce s KSČM v Plzeňském kraji. Pronásledování, věznění a represe ho nezměnily. Erich Schreier zůstal věrným komunistou dodnes.
Oslava jeho narozenin v Norimberku proběhla i za účasti delegace KSČM, která v sobotu 24. srpna předala oslavenci osobní blahopřání od předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa.

(za)

FOTO – archiv


(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.