Ilustrační FOTO - Haló noviny

Bude Jourová místopředsedkyní Evropské komise?

Česká eurokomisařka Věra Jourová by měla mít v nové Evropské komisi post místopředsedkyně a v její gesci bude dohled nad dodržováním hodnot Evropské unie a transparentnost.

Oznámila to šéfka příští EK Ursula von der Leyenová, která v Bruselu informovala o rozdělení pravomocí ve vrcholném orgánu unijní exekutivy.

Sedmadvacetičlenná komise, která nahradí dosavadní sbor eurokomisařů vedený Jeanem-Claudem Junckerem, bude mít osm místopředsedů. Bude mezi nimi i dosavadní místopředseda Maroš Šefčovič ze Slovenska, který se bude starat o vztahy mezi unijními institucemi. Nejdůležitější posty tří výkonných místopředsedů obsadí Nizozemec Frans Timmermans, Dánka Margrethe Vestagerová a Lotyš Valdis Dombrovskis.

Česká eurokomisařka Věra Jourová. FOTO - wikipedia commons

Klíčové ekonomické resorty budou mít podle očekávání v nové komisi na starosti zástupci Francie a Itálie - bývalý italský premiér Paolo Gentiloni převezme hospodářství a dosavadní viceguvernérka francouzské centrální banky Sylvie Goulardová bude dohlížet na jednotný trh. Vestagerová bude dále nést odpovědnost za hospodářskou soutěž, rakouský eurokomisař Johannes Hahn bude dohlížet na rozpočet a Ir Phil Hogan na obchod.

Jourová bude mít v popisu práce mj. boj proti dezinformacím a ovlivňování voleb, komunikaci s církvemi nebo dohled nad právním státem. O posledně jmenovanou oblast, která je důležitá zejména pro země V4 (ČR, SR, Polsko a Maďarsko) kvůli kritice Bruselu na adresu vlád ve Varšavě a Budapešti, se bude dělit s Belgičanem Didierem Reyndersem, který se stane komisařem pro spravedlnost.

»Dnešní nominace na místopředsedkyni Evropské komise je pro mě velká čest. Je to poprvé, kdy má ČR takto vysoký post,« uvedla Jourová v první reakci. Zároveň dodala, že jako místopředsedkyně bude mít možnost mimo své hlavní kompetence »zasahovat do průřezových témat a ovlivňovat také ekonomická rozhodnutí«.

A pokud jde o resort, řekla: »Já nebudu druhý Frans Timmermans, budu to dělat po svém.« Jourová chce častěji cestovat po Evropě, přičemž autoritářsky řízené státy Maďarsko a Polsko budou mezi jejími prvními destinacemi.

Naopak bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na Twitteru uvedl, že je drsným vzkazem České republice a totálním selháním vyjednávacích schopností české vlády. »Takže jakkoliv se lze uklidňovat místopředsednickou funkcí, resort je zklamáním a místopředsednictví nic reálného neznamená,« uvedl podle ČTK Petr Kaniok z brněnské Masarykovy univerzity.

(rj)


(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-09-11 09:20
Pro eurokomisařku velmi dobře placená "trafika" ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.