Ilustrační FOTO - Pixabay

Proti povinné maturitě z matematiky

Zhruba 12 000 lidí se dosud na Facebooku přihlásilo k plánovanému protestu středoškoláků proti zavedení povinné maturity z matematiky, který se má konat 4. října v centru Prahy.

Zástupci České středoškolské unie (ČSU) na akci pozvali také ministra školství Roberta Plagu (ANO), který již dříve avizoval, že se bude snažit o zrušení povinné zkoušky z matematiky.

»Na Facebooku je vidět, že je o tu protestní akci (proti povinné maturitě z matematiky) zájem. Pana ministra jsme pozvali, aby se protestu zúčastnil a měl úvodní slovo na Kampě. Bereme ho jako našeho partnera,« uvedl předseda ČSU Viktor René Schilke po jednání s Plagou. Ten po jednání řekl, že akci vnímá jako možnost společně se pobavit o vzdělávací politice v ČR. Podle tiskové mluvčí ministerstva Anety Lednové svou účast zváží podle časových možností.

O protest, který středoškoláci chystají na 4. října, podle Schilkeho projevilo od začátku září na Facebooku zájem kolem 12 000 lidí. »Přibližně 1000 lidí pak podepsalo petici, která politiky vyzývá ke zrušení povinné závěrečné zkoušky z tohoto předmětu,« dodal.

Povinná maturita z matematiky má podle současného zákona začít fungovat nejpozději od roku 2022 na většině maturitních oborů, s výjimkou zdravotních, sociálních a uměleckých. Plaga ale v srpnu uvedl, že bude usilovat o její zrušení. Podle něj je potřeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci lépe rozuměli.

Česká středoškolská unie patří dlouhodobě k odpůrcům povinné maturity z matematiky. Rozhodnutí ministra uvítala s tím, že ve svém úsilí o zrušení maturity bude pokračovat, dokud nebude schváleno. Středoškoláci i proto na začátku září zahájili kampaň Hlásíme se o slovo!, jejíž součástí má být i plánovaná demonstrace.

Podle středoškoláků povinná maturita z matematiky může ještě zhoršit už tak špatný vztah žáků k předmětu. Středoškoláci poukazují také na to, že na středních odborných školách vede maturita z matematiky ke snižování hodin odborných předmětů, že povinná zkouška povede k větší neúspěšnosti u maturit a že ne každý bude v budoucnu matematiku potřebovat. Cílem politiků by podle nich měla být hlavně snaha o zkvalitnění a zatraktivnění výuky.

(zku)


(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-09-13 01:57
Spíš by se tu matematiku měli učit.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.