Květiny za oběti Pinocheta

46 let uplynulo od chvíle, kdy Pinochetova vojska vykonala krvavý puč v Chile. Následovaly veřejné popravy na stadionech, diktatura si vyžádala tisíce mrtvých či zmizelých a desetitisíce vězněných a mučených.

Stalo se již tradicí, že jsou v Praze v rámci smutného výročí pokládány květiny k pomníčku chilského básníka, diplomata a politika Pabla Nerudy (1904-1973), který krátce po počátku diktatury v Chile dostal infarkt a jeho pohřeb se stal prvním veřejným protestem proti diktatuře. Letos kytičku mezi jinými položili také předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová či Petra Prokšanová (na snímku) a Luboš Petříček za Komisi mládeže Krajského výboru Praha. Uctít oběti Pinochetovy diktatury přišel také radní Prahy 5 Petr Lachnit a tamní zastupitel Josef Endal (oba ANO).

Pablo Neruda kdysi pobýval v Praze či Dobříši a jeho pomník se nachází v pražských Košířích. Je mimo jiné autorem knihy Pablo Neruda Juliu Fučíkovi, kterou přebásnil Vítězslav Nezval. Je to pár dnů, kdy jsme si v neděli 8. září mohli připomenout 76 let od popravy novináře a antifašisty Julia Fučíka v Berlíně-Plötzensee.

V souvislosti s děsy válek, které bohužel stále nejsou minulostí, zůstávají aktuální verše Pabla Nerudy z básně Ať procitne dřevorubec: »…Mír nadcházejícímu večeru, mír přívozu a mír vínu, mír slovům, jež mne hledají a jež mám v krvi jako prastarou píseň, mír městu zrána, kdy se probouzí obilí, a mír košili mého bratra…«

(ac)

FOTO - Luboš PETŘÍČEK


(ac)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.