Jde ministerstvu zdravotnictví skutečně o pacienty?

»České zdravotnictví nekolabuje, což je také důvod, proč neuznávám takzvaný krizový štáb,« vzkázal včera odborářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zdravotnické odbory ale mají odlišný názor, a proto v minulých dnech vznikl Krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví. Nejen odbory, ale dlouhodobě i KSČM mluví o hluboké krizi zdravotnictví, kterou vyřeší postupné zvýšení výdajů na zdravotnictví tak, aby dosáhly aspoň devíti procent celkového HDP. Dnes je to totiž necelých sedm procent HDP! I z tohoto důvodu prosadili komunisté ve Sněmovně nový bod jednání Ohrožení naplňování ústavního práva na dostupnou a kvalitní zdravotní péči pro všechny občany ČR a budou požadovat skutečná řešení. Ne pouze silná slova. Ministerstvo s despektem hovoří o samozvané skupině takzvaného krizového štábu, o lobbingu a mediálním tlaku. Ministr k tomu nabubřele dodává: »To nehodlám a nebudu akceptovat, pokud budu zde na ministerstvu zdravotnictví.«

Odbory chtějí rozdělit polovinu rezerv zdravotních pojišťoven, tedy dalších 25 miliard, aby mohly být řešeny palčivé problémy českého zdravotnictví, které dlouhodobě trápí pacienty, zdravotníky i zdravotnická zařízení. Tedy dlouhé čekací lhůty, nedostupnost péče, zvlášť v odlehlejších regionech, nedostatek zdravotnických pracovníků v nepřetržitých provozech akutní lůžkové péče, nedodržování zákoníku práce a podobně. Pan ministr nechce jednat ani o kompromisu a ohání se historicky nejvyššími celkovými miliardovými částkami, které půjdou do zdravotnictví. Fakticky odmítá řešit dlouhodobé podfinancování celého systému. Každodenně dokazuje, že mu nezáleží ani na pacientech ani na těch, kteří zdravotní péči poskytují. Komu a čemu tedy slouží? Dokonce stále ještě neví, jak budou legislativně řešeny platby za státní pojištěnce od roku 2021. Chystá se teprve s ministryní financí jednat.

Ve Sněmovně přitom již delší dobu »leží« návrh zákona z dílny KSČM na pravidelnou a automatickou valorizaci těchto důležitých příjmů do zdravotnictví. Právě prostřednictvím těchto plateb může stát plnit svoji základní úlohu a povinnost spočívající v zodpovědnosti za poskytování potřebné zdravotní péče pro občany České republiky.

Ne pojišťovny, kterých máme zbytečně mnoho, ale stát musí určovat pravidla a kontrolovat účelnost vynakládání finančních prostředků plynoucích do veřejného zdravotního pojištění.

Soňa MARKOVÁ, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM


Soňa MARKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-09-13 01:25
Já bych jim dal průměrný plat a byli by rádi. Stejně jsou k ničemu,
když je člověk potřebuje, tak nepomůžou.
salekiv
2019-09-12 08:43
Zdravotnictví je bezedná jáma, která spolkne libovolné množství
peněz. 12,5 miliardy je kapkou v moři a pokud by se pustily do systému.
tak pochybuji, že by to pacient pozitivně pocítil. Navíc tato částka
má sloužit na provozní výdaje, takže bude nutná každý
následující rok. Kde se vezme, až bude rezerva rozpuštěna celá.
Pokud se týká ohodnocení zdravotníků, tak ti mají dnes platy velice
slušné a jejich požadavky (hlavně u lékařů) na další
desetiprocentní zvyšování mi přijde nehorázné. Platové poměry
zdravotníků znám z vlastní zkušenosti, manželka pracuje jako sestra.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.