Za vše může Knot a Kojzar

Sobotu ve Svojšicích jsem si opravdu užil. Jednak proto, že jsem tam potkal spoustu mně drahých lidí a přátel, a také proto, že jsem dostal Cenu generálního ředitele a. s. Futura přímo z rukou generálního ředitele Petra Kojzara. Přestože jsem věděl, že tuto cenu dostanu, stejně to pro mne bylo překvapující a příjemné. I když píši do Haló novin od roku 2013, kmenovým redaktorem a fotografem jsem teprve rok.

Přiznám se, že se mi nejlépe píše tvůrčím způsobem, a taky že nejraději píši o hezkých povznášejících věcech. Často však jsem nucen psát o věcech krutých. O co více je to kruté, o to více na mě leží tíha odpovědnosti. Ze zkušenosti vím, že ta informace, kterou nedostanete, anebo vám ji zatají, má často cenu nejvýznamnější. Potom si totiž čtenář může sestavit pravdivější obrázek také sám.

A teď bych chtěl poděkovat těm, kdo mě k psaní takzvaně dostali. Začal s tím už doktor Richard Knot, který mne ve svém vydavatelství a nakladatelství R3 neustále nutil psát cokoli, ale hlavně psát. A ke komentářům k politickým událostem mě přivedl doktor Jaroslav Kojzar, ten mě prostě jednou vyzval ke komentáři, tak už potom nebylo žádné výmluvy. Kdyby mi před lety někdo řekl, že mě bude vést k psaní taková persona grata, jako je Jaroslav Kojzar, tak mu neuvěřím za nic na světě. Osobně si toho moc vážím.

Chtěl bych tady touto cestou poděkovat nejen vedení Haló novin za udělení ceny, ale i za to, že Haló noviny mi daly tuto příležitost. Také za to, že tady vůbec Haló noviny jsou, neboť je to jediný tištěný deník a informační prostor, za kterým nestojí nadnárodní kapitál, a tím můžeme tedy přinášet informace, které nikde jinde v tisku nedostanete. A to je nutné si uvědomit s plnou vážností.

Dále chci naopak poděkovat čtenářům, a to za vaše reakce. Přiznám se, že těch pochvalných je víc než těch kritických, ale význam pro mne mají všechny. Zároveň děkuji svým kolegům z domácího oddělení a korektorům, kteří jsou ke mně shovívaví, když odevzdávám text za minutu dvanáct.

Musím také připomenout, že cenu jsem dostal den před smutným výročím popravy Julia Fučíka a Julius Fučík byl a je pořád pro mne vzorem novináře, statečného člověka s charakterem opravdového komunisty. Mnohdy jsem přemýšlel, co vše prožíval a proč jednal tak, jak jednal. Dnešní relativizace jeho statečnosti a hrdinského přístupu za posledních 30 let je trestuhodná. Skláním se před jeho památkou a připomínám jeho slova: »Lidé, měl jsem vás rád. Bděte!«

Roman BLAŠKO


Roman BLAŠKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


t.schtzova
2019-09-15 18:18
Já děkuji vám. Vám všem, kteří tento deník děláte a doplňujete
tím informace o tom, co se děje, zase z jiného úhlu pohledu...člověk
si pak může udělat obrázek a vlastní názor na to, co se děje u nás
i jinde, sám. Přeji hodně možností psát o hezkých věcech. Snad jich
do budoucna bude víc, než těch zlých. I když to teď zrovna třeba tak
nevypadá...
velkymaxmilian
2019-09-12 10:09
Opravdu moc hezká děkovačka, kdo netrpí senilitou ví, že jeden z
"otců" pana redaktora Romana Blaška, člena KSČ
(Štěpánovci), pan PhDr.Richard Knot významně "obohatil"
českou kulturu, když na trh svým vydavatelstvím R 3 přivedl skvosty
typu: "Noc v dívčím penzionu", "Skandál ve městě,ples
naháčů","Rozpustilý deníček slušně vychované",
"Několik mých svatebních nocí" a bezpočet dalších
pornografických titulů, včetně týdeníku "Nei Reportu".
Druhy "otec" PhDr.Jaroslavovi Kojzarovi se sice tzv.
"pórkem" neživil, ale je nevykořenitelně spjat s érou
normalizace. Když jsem si reportáž ze sobotní " Slavnosti Haló
novin" přečetl zamrzelo mne, že se nevysílala v přímém přenosu
třeba na TVCOM, na které den poté bylo možno sledovat z Heřmanova
Městce, který je od Svojšic, co by kamenem dohodil přímý přenos
boje tamní Jiskry s Moravskou Třebovou (4:2) v TLAPNET Pardubickém KP.
Ten TVCOM berte to jako logistický tip pro příští slavnost. Otázka na
závěr, výše uvedené utkání sledovalo 250 diváků, bylo vás ve
Svojšicích více nebo méně?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.