Není výročí jako výročí?

Poblíž amerického velvyslanectví v afghánském hlavním městě Kábulu zazněl silný výbuch. Informovala o tom agentura AP, podle níž exploze nastala krátce po půlnoci místního času (21:30 SELČ), tedy už v den výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Výbuch, který nezanechal žádné zraněné, způsobila raketa.

Pinochet zavedl kapitalistickou diktaturu. FOTO - wikipedia commons

Přesto se mu ČTK věnuje podrobně, stejně jako vzpomínkovým akcím v USA. O 46. výročí Pinochetova krvavého puče v Chile ale do naší uzávěrky (ani v kalendáriu) ani slovo.

Přitom tento státní převrat proti demokraticky zvolenému sociálnímu demokratu Salvadore Allendemu zavedl v Chile vojenskou diktaturu, během které byly mučeny a zabíjeny tisíce lidí.

Jak zdůrazňuje ekonom Rodrigo Vázquez, který žije a pracuje v Praze, pro levicový server a2larm.cz, »Pinochetova diktatura okradla lidi, jako jsem já, o nejlepší roky života. Přijde mi, že lidé, kteří tvrdí, že Pinochet ozdravil chilskou ekonomiku, mají fašistické sklony… Pinochet zavedl kapitalistickou diktaturu. Chtěl především obohatit sám sebe a své přátele, nedělal to pro blaho země.«

(rj)


(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.