FOTO - Pixabay

Slováci rozhodli o zálohování PETek

Slovensko zavede od roku 2022 zálohování plastových lahví a plechovek s nápoji. Velkou většinou hlasů o tom rozhodl parlament.

»Je to velký krok pro zelenější a čistější Slovensko,« uvedl v reakci na hlasování parlamentu ministr životního prostředí László Sólymos.

Podrobnosti o zálohování stanoví vyhláška ministerstva životního prostředí. Návrh počítá s tím, že zálohovány budou plechovky a plastové lahve na nápoje s objemem od 0,1 do tří litrů. Vratná záloha by činila 12 centů (3,10 Kč) za PET láhev a deset (2,80 Kč) za plechovku. Nápojové obaly budou označeny zvláštním kódem. Na Slovensku už léta funguje zálohování části skleněných lahví.

Podnikatelé budou mít více než dva roky na to, aby se na nový systém připravili. Zapojení do něj nebude povinné například pro obchody s prodejní plochou menší než 300 metrů čtverečních. Zavedení zálohování nápojových obalů minulý týden podpořily největší obchodní řetězce na Slovensku.

Vstupní náklady na spuštění projektu zálohování nápojových obalů včetně nákupu techniky ministerstvo dříve odhadlo na 80 milionů eur (přes dvě miliardy korun).

Na slovenský trh se ročně dostane miliarda PET lahví, z tohoto množství podle ministerstva životního prostředí skončí dvě pětiny na skládkách. Po zavedení vratných záloh úřad očekává zvýšení míry jejich recyklace na zhruba 95 procent. Systém zálohování nápojových obalů dříve zavedlo deset evropských zemí.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.