Ilustrační FOTO - Pixabay

Lékařka a sestry z Pardubic obviněny

Policie obvinila pardubickou nemocnici, jednu lékařku a dvě zdravotní sestry ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti v případu chlapce, který po komplikacích po operaci mandlí upadl do bdělého kómatu. Případ vzbudil pozornost po zveřejnění v pořadu České televize Infiltrace.

Obviněným hrozí až čtyři roky ve vězení. U právnické osoby rozhoduje o formě trestu soud, uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková. Obvinění nemocnice nekomentovala. Vše je ve fázi vyšetřování a neveřejné, řekla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal krvácet a následně upadl do bdělého kómatu. Policisté mají za prokázané, že nemocnice zásadně porušila či zanedbala důležité povinnosti. Znalci podle mluvčí konstatovali, že »postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti současné zavedené lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu«.

»Bylo zjištěno, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta,« dodala Ježková.

Policie klade obviněným za vinu, že nesprávně diagnostikovali u chlapce pooperační komplikace. Masivně krvácel z operační rány. Kriminalisté se domnívají, že ošetřující personál zvolil zcela nevhodný postup. Krvácejícího pacienta nechaly dětská lékařka i odborné zdravotní sestry odejít s matkou do přízemí budovy, kde je ORL ambulance. »Tímto postupem byl ale bezprostředně ohrožen na životě. Tím došlo k zásadnímu zhoršení zdravotního stavu pacienta, které vedlo k těžkému poškození jeho mozku,« uvedla policejní mluvčí.

Případ například zdokumentovala Česká televize v cyklu Infiltrace. Na záznamech kamery je vidět krvácející chlapec s matkou na chodbě u ambulance ORL. Po odvysílání dokumentu rezignoval náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek, který daný den sloužil jako lékař ORL.

Rodina již podala na nemocnici několik žalob, domáhá se odškodnění. Nedávno nemocnice nabídla rodině šest milionů korun jako zálohu, což akceptovala. »Teď finalizujeme konečné narovnání. Po dohodě se všemi stranami ho nezveřejníme,« řekla Semrádová.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-09-18 01:57
Snad to nehodí na tu sestru?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.