Úřad průmyslového vlastnictví v Praze. FOTO - wikimedia commons

Čeští vynálezci se prosazují v zahraničí

Počet národních přihlášek vynálezů od českých firem a akademických institucí podle údajů Úřadu průmyslového vlastnictví ČR (ÚPV ČR) loni klesl, meziročně téměř o 15 procent. Z podaných 678 jich bylo jako v předchozích letech nejvíc z oborů doprava, skladování, měření, optika, zdraví a zábava. Více než jednu čtvrtinu těchto přihlášek podaly vysoké školy a výzkumné ústavy.

Čeští vynálezci jsou přitom rok od roku úspěšnější se svými přihláškami a patenty v USA a u Evropského patentového úřadu. V České republice naopak přibývá zahraničních firem s evropskými patenty.

Úřad průmyslového vlastnictví, kdysi Patentní úřad, si letos v květnu připomenul 100 let od svého založení.

Díky tomu, že zahraniční majitelé patentů podle úřadu vnímají ČR jako zemi příhodnou pro podnikání a technologicky vyspělou, zde přibylo v posledních pěti letech zahraničních firem, které v ČR rozšiřují účinky svých evropských patentů. Zatímco v roce 2015 jich úřad evidoval zhruba 5000, loni jich bylo 7054, tedy o 29 % více.

Čeští vynálezci jsou podle odborníků ve srovnání se Západem pozadu, častěji přihlašují národní ochranné známky. Začíná se jim ale dařit v zahraničí, například předloni v USA podali 564 přihlášek - téměř třikrát více než v roce 2008 - a získali 284 amerických patentů, zatímco v roce 2008 jich dostali pouze 48.

Jak na jaře řekl zástupce předsedy úřadu Josef Dvornák, lidé si často neuvědomují, že práva neplatí celosvětově, ale teritoriálně. Za zajímavější než samotné přihlášky nebo patenty osobně považuje patentové informace. »To je ta krása, která vzniká z patentových přihlášek a patentů tím, že se zveřejňují po 18 měsících od podání. A ze všeho toho vzniká obrovská suma technických informací, které jsou soustředěny v tom, čemu říkáme patentové databáze,« uvedl.

Veřejnost se tak podle něj může zcela zdarma na webu dozvídat podrobné technické informace, které přihlášky a patenty obsahují. Jejich součástí bývají například výkresy, chemické vzorce, výpočty i obrázky. »Pro technika ideální literatura, která mu dá nepředstavitelně přesný obraz o špičce techniky v jeho oboru. Nikde jinde to není tak publikováno, a nejde tak rychle,« dodal.

Zatímco v právu o patentech neplatí unijní legislativa, u ochranných známek je to jinak. Loni tak bylo u českého úřadu podáno téměř osm tisíc přihlášek národních ochranných známek z 91 % českými přihlašovateli. Nejvíce v přístrojích, propagační činnosti, zábavě a vědeckých službách. Dalším způsobem, jak chránit technická řešení, jsou užitné vzory. Loni jich bylo zapsáno 1130, z toho zahraničním žadatelům téměř padesátka, nejčastěji z dopravy a skladování, stavebnictví a měření a optiky.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.