Rozhovor Haló novin s tajemnicí OV KSČM Litoměřice Soňou Pulerovou

Srdečně zveme na odborný seminář do Lovosic

V sobotu 21. září se ve vašem kraji uskuteční již pátým ročník Litoměřického odborného semináře. Jenže přichází velká změna - nebude se konat v Litoměřicích v tamním Kulturním domě Hrad, nýbrž v sousedních Lovosicích. Proč to?

Ke změně místa konání Litoměřického odborného semináře (LOS) došlo z finančních důvodů. Pronájem sálu na Hradu v Litoměřicích se neúnosně navýšil, a tak jsme hledali jinou variantu. Vedení Kulturního střediska Lovoš v Lovosicích nabídlo nejen podstatně nižší cenu za pronájem, ale k tomu i další služby pro účastníky. A mít takovýto kompletní servis je pro nás, jako pro organizátory, samozřejmě výhodné. Domnívám se, že problémy by neměly být ani s dopravou. Pokud někdo zvolí cestu vlakem, Lovosice leží na hlavní železniční spojnici mezi Prahou a Děčínem.

Seznamte naše čtenáře a čtenářky s hlavními řečníky, spíše bychom řekli diskutujícími, protože vím, že na LOS je vždy kvalitní debata s občany.

Kdo byl už na předchozích seminářích, setká se určitě rád znovu s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou, jejíž přednáška se bude týkat, jak jinak, ekonomické problematiky. K mezinárodním vztahům promluví politolog a historik Oskar Krejčí, který již také patří ke stálicím našeho semináře. Úvodní slovo bude opět patřit hejtmanu Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi a na téma Kudy z pasti bude hovořit historik a politolog Josef Skála.

Moc nás všechny mrzí, že se v těchto dnech omluvil ze závažných rodinných důvodů politolog a poslanec slovenské Národní rady za stranu SMER–SD Ľuboš Blaha, který je jako řečník velmi oblíbený. Posíláme mu tedy i prostřednictví novin hodně pozdravů, přání všeho dobrého celé rodině a budeme se těšit, že se opět shledáme u dalšího ročníku našeho semináře. Bohužel, na plakátech jsme již tuto aktuální změnu provést nestihli.

Zmínila jste »staré známé«, kteří na semináři již v minulosti s úspěchem vystupovali. A co nováčci? Kdo to je pan Guth Jarkovský, u něhož je uvedeno »ministerský rada«? V každém toto jméno ihned vyvolává vzpomínku na velkého propagátora sportu a spoluautora olympijské charty, ale také ceremoniáře prezidenta T. G. Masaryka Jiřího Stanislava Gutha Jarkovského.

Naší snahou je představit kromě osvědčených tváří také tváře nové. Moderátor semináře a také spoluorganizátor Petr Bureš konzultoval jejich výběr s Ilonou Švihlíkovou. Pro mne osobně jsou první dva noví řečníci také překvapením, setkám se s nimi poprvé.

O situaci v médiích promluví publicista Tomáš Koloc a k ekologii pracovník ministerstva zemědělství, ministerský rada Jiří Guth Jarkovský. K pohledu mladých na současnou situaci bude hovořit Arťom Korjagin, družstevník zapojený v Sociálním družstvu Střecha. Jeho jméno je jistě vašim čtenářům a čtenářkám známo, kandidoval na třetím místě za KSČM v letošních volbách do Evropského parlamentu.

Ještě bych ráda upozornila, že někteří z přednášejících vozí s sebou také své odborné knihy, které je možno si na semináři zakoupit. Věřím, že tomu tak bude i tento rok, protože o knihy je vždy velký zájem.

Dodávám, že jménem organizátorů a Ústeckého KV KSČM, který finančně zaštiťuje tuto významnou akci, všechny srdečně zveme a věříme, že v Lovosicích budou s kvalitou zázemí i úrovní přednášek spokojeni.

Samozřejmě i tento rok bude po bloku vystoupení řečníků následovat část určená pro dotazy publika, která bývá velmi bohatá. Na Litoměřický odborný seminář přijíždějí lidé nejen z blízkého okolí, ale také ze vzdálených míst celé České republiky a tentokráte i ze Slovenska. To pro nás organizátory představuje hnací sílu a znamená to stálou snahu o zkvalitňování a udržení vysoké úrovně celé akce.

Zmínila jste, že zázemí akce bude dobré. Co to konkrétně znamená?

Sál KS Lovoš prošel rekonstrukcí a doufám, že bude jak pro účastníky, tak pro naše řečníky důstojným a příjemným prostředím. Kromě základních nápojů (káva, čaj, voda) všichni obdrží oběd, který bude servírován v prostorách nad sálem. Snad mohu prozradit, že jsme zvolili klasiku – vepřový řízek s bramborovým salátem a jako zákusek štrúdl. Pokud bude mít někdo další požadavky na nápoje, může si zakoupit v baru hned u sálu alko i nealko nápoje dle nabídky. Aparatura, ozvučení a vše další bylo již také dohodnuto.

Co nového ve věci litoměřické nemocnice, kolem které byl velký povyk, jakmile se ukázalo, že místní radnice odmítá přispívat na její provoz a hrozí tak privatizace?

Kauza nemocnice v Litoměřicích doslova hýbe městem a má stále nové a nové změny. Na počátku »vládní« koalice vedená ODS nejdříve přeměnila právní formu nemocnice jako příspěvkové organizace města Litoměřice na akciovou společnost a chtěla nemocnici propachtovat »strategickému« partnerovi. To se naštěstí nepodařilo, tak vymysleli další variantu postupné privatizace. Nejdříve prodej celého balíku akcií a po výrazném odporu zaměstnanců a veřejnosti pod vedením petičního výboru to změnili na prodej »jen« 49 procent akcií.

S tím petiční výbor a občané nesouhlasili a vyvolali konání referenda na záchranu nemocnice. Na to vládnoucí koalice města reagovala změnou přístupu a nyní aktuálně chce jednat s Krajskou zdravotní, a. s., o převzetí Litoměřické nemocnice buď prodejem, nebo fúzí. Výhodou je, že Krajská zdravotní je pod správou krajských zastupitelů, pod vedením KSČM.

Jaký byl celkový ohlas občanů na petici na záchranu nemocnice? Před časem jsme přinesli o tomto rozhovor se členem petičního výboru doktorem Nerandžičem.

Ohlas byl až neuvěřitelný a ve velmi krátké době cca tří týdnů (do podání městu) se nasbíralo 9431 podpisů. Následně z důvodu obavy, že činné orgány města Litoměřice budou nadále pokračovat v krocích, které by mohly ve svém důsledku vést k převodu vlastnictví či provozování jakékoliv části nemocnice v Litoměřicích na soukromoprávní subjekt, se petiční výbor rozhodl zahájit sběr podpisů občanů na podporu vyhlášení referenda. Bylo sebráno 5473 podpisů ve městě s více jak 19 000 voliči.

Na každém veřejném zasedání zastupitelstva se otázka nemocnice řeší. Naši zastupitelé, zastupitelé KSČM, od začátku nesouhlasili s přeměnou na akciovou společnost a nyní prosazují, aby nemocnice zůstala pod správou radnice, to aby do budoucna mohlo město mít vliv na chod nemocnice.

A aktuální stav?

Aktuální stav jednání kolem litoměřické nemocnice je následující.

Ve čtvrtek se konalo veřejné zastupitelstvo města Litoměřic, kam se dostavil také náměstek hejtmana pro zdravotnictví Stanislav Rybák (KSČM). V úvodu si zastupitelé odhlasovali, že doporučují radě dál jednat s Krajskou zdravotní o převodu nemocnice. Avšak původní návrh referenda ve verzi petičního výboru zastupitelstvem neprošel! Prošla verze »ukradeného« referenda, které proběhne 8. 11. s podobnou otázkou, ale velkou pravděpodobností, že nepřijde dostatek občanů, a referendum bude neplatné. Někteří diskutující to označili jako záměr, aby pak mohla být jednání s Krajskou zdravotní označena za neúspěšná a otevřela se tak plánovaná cesta prodeji soukromému subjektu.

Je otázkou, jak se situací naloží petiční výbor. Může to mít soudní dohru s oddálením řešení nemocnice na delší čas. Na jednání neprošel ani návrh, aby referendum bylo nahrazeno závazným usnesením zastupitelstva, které by zakázalo převod nemocnice soukromému subjektu.

V Lovosicích, do kterých jste nás pozvala na seminář, stojí socha rudoarmějce coby připomínka Rudé armády-osvoboditelky, která město osvobodila 8. května 1945. V souvislosti s obstrukcemi kolem sochy I. S. Koněva v Praze mě napadá, zdali také »někdo« v Lovosicích nechce tuto sochu odstranit nebo zpochybnit?

Za tento aktuální dotaz jsem moc ráda. V Lovosicích vládne hnutí ANO, KSČM má dva zastupitele, z nichž náš Milan Šramota je radním. V době, kdy tamní park na Václavském náměstí procházel zásadní rekonstrukcí, musela být socha rudoarmějce posunuta o několik desítek metrů a tato událost vzbudila velikou pozornost občanů Lovosic i médií. Zdůrazňuji posunuta, nikoli odstraněna.

Konají se u sochy nějaké akce v květnových dnech?

Každým rokem pořádá KSČM spolu s vedením města pietní akci k uctění obětí vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování města, a též na počest zastřelených občanů Lovosic. Pravidelně se piety zúčastňuje i zástupce konzulátu Ruské federace v Karlových Varech, a co je velmi důležité, děti ze základních škol se svými učiteli. Žáci sami přinášejí květiny na pietní místa a vyslechnou si zde pravdivou výpověď o hrůzách války i o tom, jak vysoká byla cena míru a kdo za něj zaplatil nejvíce životy.

Vzpomínková místa jsou v Lovosicích tři. Dříve se vždy začínalo s kladením kytic u desky zastřelených lovosických občanů, poté u sochy rudoarmějce a končilo se na místním hřbitově u hrobů padlých sovětských a československých vojáků. Již tento rok vedení města v čele se starostou Milanem Dianem rozhodlo, že vzhledem k neustálému rozdmýchávání nenávisti proti Rusku a snaze o přepisování dějin druhé světové války bude při pietním aktu vždy první shromáždění u sochy rudoarmějce, abychom tak dali jako občané najevo, že víme, kdo nás osvobodil, nesmírně si vážíme všech obětí a nikdy nezapomeneme.

Jsem velmi ráda, že v Lovosicích se žádné účelové výpady, jako například hysterie kolem sochy maršála Koněva na Praze 6, nekonají.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 16 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.