FOTO - Pixabay

Komunisté v rozpočtovém výboru zabodovali

Přes odpor opozice doporučili sněmovní rozpočtáři dolní komoře schválit vládní daňový balíček. Komunisté ho podpořili jednak proto, že jde o příspěvek do státního rozpočtu, a ten s ním pro příští rok už počítá, a pak také uspěli se svými pozměňovacími návrhy.

Ty ostatní, kterých bylo na třicet, byly odmítnuty. »Došlo jen k několika málo korekcím, v podstatě kromě poslance Karla Raise (ANO), jehož pozměňovací návrhy jsou víceméně technické, výbor přijal pozměňovací návrhy komunistů,« zdůraznil pro náš list Jiří Dolejš (KSČM).

Z vládního daňového balíčku by tak mohlo zmizet navrhované zdanění plynu určeného pro vytápění v domovních kotelnách. Plyn pro domovní kotelny je od energetické daně dosud osvobozený a vláda chce toto osvobození zrušit. Poslanci však doporučili schválit pozměňovací návrh svojí předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM), který osvobození zachovává. Hlasovalo pro to 20 přítomných členů výboru napříč politickým spektrem.

»Změna se tedy týká úlev na pořízení kotelen v bytových domech, úlevu mají fyzické osoby, ale společným kotelnám to by odebráno, což má asi logiku u velkých centrálních výtopen, ale existují malé domy o několika bytových jednotkách, pro které je samozřejmě pořízení malé kotelny zátěž. To by mělo tedy být ze zákona vyňato,« zdůraznil Dolejš.

Odpůrci tohoto vládního návrhu argumentují tím, že by zdražil vytápění stovkám tisíců domácností. Podle některých poslanců by zdanění plynu dopadlo třeba také na domovy důchodců nebo dětské domovy. Vláda však uvádí, že tak chce srovnat podmínky pro domovní kotelny a velké dodavatele tepla, kteří si musí kupovat emisní povolenky.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) řekla po hlasování novinářům, že chce o tomto návrhu ještě jednat v úterý na poslaneckém klubu vládního hnutí ANO. Chce si také vyžádat stanovisko ministerstva životního prostředí, protože šlo o jeho návrh.

Malé výhry se danit nemají

Výbor doporučil také úpravu té části daňového balíčku, která zdaňuje výhry z hazardu. Vláda navrhuje zdaňovat výhry nad 100 000 korun. Výbor však přijal návrh své předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM), která tento limit zvyšuje až nad milion korun. Z pravicové opozice padala i vyšší hranice, což však neprošlo. »Zkrátka malé výhry do jednoho milionu korun se nebudou danit, ty velké ano,« dodal Dolejš.

Poslední přijatá změna je korekce, která se týká herního průmyslu. Výbor dal zelenou společnému návrhu Jiřího Dolejše a Romana Onderky (ČSSD). »Ministerstvo financí sice navrhuje zvýšit zdanění hazardu, což je v pořádku. Ministerské zvýšení však snížilo rozdíly mezi jednotlivými herními obory z hlediska jejich společenské nebezpečnosti,« zdůraznil Dolejš. Komunisté po rozhovoru se společnostmi, které se věnují rizikovosti hazardu, přišli s návrhem, aby se nejvíc zdanila ta jeho část, která je nejriskantnější, což jsou tzv. automaty, technické hry, které představují nejnebezpečnější a přitom největší část herního průmyslu vůbec. »Navrhli jsme zvýšit daň u hracích automatů z 35 na 38 procent, ministerstvo u nich zvýšení vůbec nenavrhuje. Brání se tím, že by mohlo dojít k poklesu výnosu, že nám hráči utečou, ale my si myslíme, že neutečou, a také si myslíme, že společenská nebezpečnost by měla mít prioritu,« prohlásil Dolejš. U loterií, kurzových sázek a totalizátorových her chtějí poslanci sazby ponechat na nynější úrovni.

Vládní daňový balíček především zvyšuje spotřební daně u lihu a tabákových výrobků. Vláda argumentuje tím, že vyšší ceny alkoholu a cigaret povedou k omezení spotřeby a doporučují to i mezinárodní organizace. Podle opozice jde jen o vyšší přísun peněz do rozpočtu.

Schillerová: Posílení černého trhu se neobávám

»Vyšší daně mohou motivovat spotřebitele ke snížení spotřeby,« prohlásila ministryně financí. Uvedla, že u alkoholu představují celospolečenské dopady 55 mld. Kč ročně. U kouření je to 100 mld. Kč. Obavy z nárůstu černého trhu nesdílí. Poukazovala na to, že ČR dlouhodobě patří mezi země s velmi nízkým podílem nezákonného obchodu s těmito komoditami.

Opoziční poslanci poukazovali na název zákona, který zní Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů. Kritizovali vládu, že jí jde jen o peníze. »Argumentace o tom, že hlavním motivem zvýšení spotřebních daní je boj se závislostí, je zcela nevěrohodná,« uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09). »Je to jenom o zvyšování daní,« přidal se Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo financí podle něj nepočítá se snížením spotřeby, ale jen se zvýšením výnosů. Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) se vláda snaží poslancům »nabulíkovat«, že jí jde o zdraví obyvatel.

»Já jsem nikdy neřekla, že nesledujeme i fiskální efekt. Je to i v názvu zákona,« reagovala Schillerová. Dodala však, že je to ale jen kapka v moři proti tomu, co stojí léčba závislostí a jejich následky.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 43 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.