Bývalý minoritský klášter. FOTO - wikimedia commons

Vědro z římské doby ve Znojmě

Na výstavě archeologických nálezů v minoritském klášteře ve Znojmě mohou návštěvníci vidět unikátní bronzové vědro z doby římské, zhruba z počátku tisíciletí. Vykopané bylo u zříceniny hradu Cornštejn.

Výstava se jmenuje Co jste ještě neviděli... s podtitulem Archeologie 2014-2018. Ve výstavním sále jsou tak k vidění výsledky archeologických výzkumů z těchto let včetně toho největšího a dosud neukončeného u obce Dyje. Dále jde například o předměty z výzkumů na vinici Šobes i z drobných prací v okolí znojemské přehrady. Jde o práci odborníků z Jihomoravského muzea ve Znojmě. »V období zmíněných pěti let uskutečnilo pracoviště archeologie 52 odborných dohledů na různých stavbách, z toho bylo 25 akcí pozitivních, tedy že na těchto akcích bylo nutné provést vlastní výkopové a dokumentační práce, během kterých jsme získali řadu zajímavých nálezů,« řekl kurátor výstavy David Rožnovský.

Jedním z nich je právě bronzové vědro z doby římské, které veřejnost uvidí poprvé. »Bylo nalezeno a vyzvednuto ve spolupráci s náhodnými nálezci,« řekl Rožnovský.

Mezi další nálezy, které lze označit jako unikátní, patří odlévací pánvička k tavení mědi z pozdní doby kamenné či dvojice vlasových ozdob ze starší doby bronzové, na jejichž výrobu byla užita výrobní technologie zaznamenaná na Moravě poprvé. Výstava je přístupná až do 10. listopadu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.