Ilustrační FOTO - Pixabay

Indie zakázala prodej »elektronek«

Indická vláda se rozhodla zakázat prodej elektronických cigaret, které podle ní představují zdravotní riziko. Obavy z negativních důsledků používání elektronických cigaret v poslední době rostou i v dalších zemích.

Tyto nové produkty mají atraktivní vzhled a řadu příchutí. Jejich využívání se v rozvinutých zemích obrovsky zvyšuje a dosahuje epidemických rozměrů, uvedlo indické ministerstvo zdravotnictví. Vláda rovněž upozornila, že elektronické cigarety jsou sice propagovány jako cesta k ukončení či omezení kouření, ale ve skutečnosti se na nich mnozí stávají závislými.

Zákaz je ranou pro plány společností Philip Morris International, Juul Labs a dalších výrobců elektronických cigaret na expanzi v Indii, kde žije více než 100 milionů kuřáků. Země je tak v počtu kuřáků z celosvětového hlediska na druhé příčce za sousední Čínou.

Zákaz se kromě prodeje týká rovněž výroby, dovozu a reklamy, podle informací agentury Reuters se však nevztahuje na samotné používání elektronických cigaret. Za první porušení zákazu hrozí až rok vězení a pokuta až 100 000 rupií (33 000 Kč). Při opakovaném porušení může trest odnětí svobody činit až tři roky a pokuta až 500 000 rupií (165 000 Kč).

Krok indické vlády přišel pouhý den poté, co New York jako první stát USA zavedl zákaz prodeje elektronických cigaret s příchutí. Zdravotničtí experti v USA v poslední době varují veřejnost před používáním elektronických cigaret. Ty jsou v USA spojovány se stovkami případů vážného onemocnění dýchacích cest, evidováno je rovněž šest mrtvých.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.