Cihly, cihlářství a pohádkové Jílové

Dvě zajímavé výstavy je možné navštívit v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy a v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Výstava fotografií Jílového a okolí očima Jiřího Klomínka potrvá do 28. října, druhá až do konce března 2020.

V sobotu 21. září byla zahájena výstava o cihlářství na Kladensku, která se zaměřuje na problematiku výroby a využití cihel a prezentuje zejména ukázky z rozsáhlé sbírky kolkovaných cihel Jaroslava Zelenky. »Cihly jsou součástí našeho běžného života, takže si ani neuvědomíme, že i cihly mají svůj příběh, svou historii, svá tajemství, neuvědomíme si, že Kladensko bylo cihlářskou velmocí a že i cihlářství je součást našeho dědictví. Tedy dokud nenavštívíme Mayrovku…« poznamenal po vernisáži předseda krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Výstava je obohacena doplňkovým programem, v rámci kterého bude možné si i vlastní cihlu vyrobit.

Vernisáž výstavy fotografií Krásy Jílového se uskutečnila také v sobotu 21. září, přestože zahájena byla už v srpnu. Představuje unikátní pohledy na královské město, které se podařilo zachytit zejména na přelomu let 2016/2017, kdy přírodní živly pomohly vytvořit neopakovatelnou atmosféru. »Skutečně nádherné, pohádkové fotografie města a krajiny, snad se nedostanou k realitkám, tady by pak chtěl bydlet každý,« potvrdil Štefek.

Autor, který na vernisáži prezentoval i krátké video ze své práce, fotografuje již od dětství, ač je z pivovarské rodiny. Začátkem 80. let začal fotografovat místní řemeslníky a osobnosti. V posledních letech se věnuje dokumentaci jílovských řemeslníků a sběru materiálu.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.