Ilustrační foto - wikimedia commons

Venkovské prodejny v trvalém ohrožení

Tuzemští obchodníci zejména na venkově provozují a udržují v chodu některé své prodejny, přestože jsou ztrátové. Z průzkumu Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) vyplývá, že takových obchodů na českém trhu působí 16,5 procenta.

Malé provozovny prý obchodníci uzavírají jen v krajní nouzi a snaží se je udržet téměř výhradně z vlastních zdrojů. Ztrátu případně hradí ze zisku ostatních výdělečných prodejen, informoval tajemník asociace Jan Hrdina.

Podle asociace jsou čeští obchodníci nuceni každoročně uzavřít průměrně 500 malých prodejen s potravinami a smíšeným zbožím. Předloni ale ukončilo činnost v malých obcích 1082 venkovských prodejen. Asociace dlouhodobě upozorňuje na to, že zatímco nejmenší venkovské obchody zanikají, nové supermarkety rostou.

Průzkum ukázal, že kvůli ztrátovosti uzavřeli majitelé 5,4 % prodejen. Pouze zhruba dvěma procentům prodejen poskytují dotace obce nebo kraje.  Zanikání malých obchodů přitom v posledních letech zrychlilo tempo. Mezi lety 2008 až 2018 v České republice zaniklo 3923 prodejen o velikosti do 400 metrů čtverečních, uvedla již dříve asociace.

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvažuje, že od příštího roku bude dotovat obchody v obcích s nejhorší infrastrukturou. Roční rozpočet podpory by mohl být až půl miliardy korun. Podporu zhruba 100 000 korun na rok by mohli získat obchodníci v asi 2000 obcí. Vyšší míru podpory by mohly mít i koloniály, jež u sebe zavedou takzvané Pošty partner.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 18 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmhad
2019-09-28 16:44
Já bych to tak neviděl. Ono záleží na tom, kdo tu prodejnu vede. Máme
na vsi dvě prodejny vzdálené od sebe 50 metrů,přesně podle pravidla
marketingové blbosti. Ta jedna je z bývalé Jednoty, tedy dostatečně
prostorná a ta druhá z budovy bývalé železniční zastávky, tedy
mrňavá. V té bývalé Jednotě sedí příbuzná majitele celkem bez
zájmu o kšeft. Na zastávce je mladý s matkou a s přítelkyní a se
zájmem a prosperuje. Dnes 28. má jednota zavřeno,oni otevřeno.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.