Ilustrační FOTO - Pixabay

Hromadná žaloba kvůli nedýchatelnosti

Soud ve Varšavě zatím nepravomocně přiznal odškodnění trojici občanů, kteří polský stát zažalovali kvůli znečištěnému ovzduší. Podle rozsudku byla porušena osobnostní práva herce Jerzyho Stuhra, známého třeba z filmu Sexmise, novináře a spisovatele Mariusze Szczygiela, autora Gottlandu, a překladatele a aktivisty Tomasze Sadlika.

Informují o tom polská média. Podle rozsudku má Stuhr dostat odškodnění ve výši 20 000 zlotých (asi 117 700 korun), Szczygiel 5000 zlotých a Sadlik 10 000 zlotých. Všichni tři mají v plánu peníze věnovat některé z veřejně prospěšných nadací.

Při nedávném soudní jednání Stuhr vypověděl, že kvůli potížím s dýcháním mívá problém dohrát představení. »Od listopadu, kdy začíná smogová sezona, pociťuji při příchodu na scénu ohromné napětí,« řekl. »Nikdy nevím, jestli vydržím, jestli nebudu muset představení přerušit kvůli záchvatu kašle,« uvedl s tím, že si uvědomuje, že ovzduší v Polsku mu škodí. Spisovatele Szczygiela zase v topné sezoně pálí v krku, a ačkoliv je nekuřák, má pocit, jako by kouřil cigarety. Na podzim a v zimě ve svém bytě v centru Varšavy nemůže spát s otevřeným oknem, ani vyvětrat. »Polsko už není v troskách, dalo se dohromady. Ale s problémem, jakým je smog, si stále neumíme poradit,« posteskl si u soudu v polovině září.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Právo na neznečištěné ovzduší

Rozhlasová stanice Radio TOKFM na svých internetových stránkách připomíná, že letos v lednu podobný proces kvůli smogu vyhrála herečka Gražyna Wolszczaková. Soud jí dal zapravdu a své rozhodnutí zdůvodnil tím, že »každý má právo na neznečištěné ovzduší« a že polské úřady nedostatečně bojují se smogem.

Minulý týden více než 220 lidí zažalovalo stát kvůli kvalitě ovzduší, která v Polsku patří k jedné z nejhorších v Evropě. Podle polských médií šlo o první hromadnou žalobu tohoto druhu. »Chceme doložit, že polské úřady mají vůči každému občanovi odpovědnost za kvalitu ovzduší, za zhoršení zdravotního stavu lidí a jiné škody související se smogem,« řekl podle ČTK advokát Radoslaw Górski, který žalující zastupuje.

Na znečištění ovzduší v Polsku se ve velké míře podílejí lokální topeniště, špatně regulovaná doprava i stará auta a energetika založená na spalování uhlí.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-10-02 15:48
Takže Poláci se budou skládat na 220 lidí?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.