Ilustrační FOTO - Pixabay

Brexitový kompromis

Británie chce kompromis a do Bruselu posílá konstruktivní a rozumné návrhy na řešení problému kolem hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Na sjezdu své Konzervativní strany to prohlásil britský premiér Boris Johnson, který slíbil, že na irské hranici ani poblíž ní nevzniknou kontroly. Vyzval Unii, aby učinila ústupky, neboť alternativou je prý odchod jeho země z EU bez dohody.

Britský premiér Boris Johnson. FOTO - wikipedia commons

Podle Johnsona si celý svět přeje pokojné a rozumné rozuzlení vleklé snahy Británie opustit EU, kterou odstartovalo referendum z června 2016. »A proto z EU odejdeme 31. října, ať se stane cokoli,« zdůraznil. Johnson řekl, že bude usilovat o dojednání podmínek odchodu se zbytkem evropského bloku a že navrhuje kompromisní řešení tzv. irské pojistky, která je součástí návrhu dohody třikrát odmítnutého britskými poslanci. Britský plán alternativní pojistky měla podle médií ješt v písemné podobě obdržet Evropská komise. »Za žádných okolností nebudeme mít kontroly na hranici v Severním Irsku nebo poblíž ní,« uvedl Johnson. Britská a irská média ale tento týden informovala, že návrh Londýna počítá s vytvořením celní hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Sám Johnson pak v rozhovoru uznal, že na irském ostrově musí vzniknout kontroly, aby všechny části Británie mohly po brexitu utvořit jeden celní prostor.

Podle Labouristické strany nejsou vládní plány tak, jak o nich informovala média, ani důvěryhodné ani životaschopné. »Jde o cynický pokus protlačit brexit bez dohody. Boris Johnson nemá v úmyslu a ani není schopen vyjednat dohodu či ochránit pracovní místa a komunity napříč Spojeným královstvím,« uvedl stínový ministr John McDonnell. Johnson řekl, že jeho nabídka na úpravu stávající brexitové dohody je cestou ke kompromisu. A silně doufám, že naši přátelé to chápou a také přistoupí na kompromis, vzkázal britský premiér na druhou stranu Lamanšského průlivu ohledně své brexitové nabídky.  Podle komentátorů byl projev plný optimismu, ale chyběla v něm konkrétní oznámení, ať už ohledně plánu na dojednání brexitové dohody či vnitropolitických témat.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.