Ilustrační FOTO - Pixabay

Demonstrace v Iráku

Iráčtí policisté střelbou do vzduchu rozháněli účastníky dvou demonstrací na severu a jihu irácké metropole Bagdádu. Lidé se znovu sešli po úterním protestu, který policie rozehnala slzným plynem, vodními děly i ostrou střelbou.

Podle informací v úterý přišli o život dva lidé a 200 bylo zraněno. Irácký prezident Barham Sálih vyzval k umírněnosti. Iráčané se bouří kvůli trvajícím ekonomickým problémům své země i korupci ve vládě. Úterní protest se konal v centru města. Kolem náměstí Tahrír hlídkují početné policejní jednotky včetně obrněných aut a členů zásahových oddílů. Zůstal uzavřen most vedoucí z náměstí do Zelené zóny, v níž sídlí vládní úřady a velvyslanectví a do níž se lidé snažili dostat při úterním protestu. Iráčané se ale včera sešli znovu, a to ve čtvrti Aš-Šaab na severu Bagdádu a na jihovýchodě města v části Az-Zaafaráníja. Podle AFP se policisté snažili rozehnat je střelbou do vzduchu.

Prezident Barham Sálih. FOTO - wikimedia commons

Protesty proti nedostatku veřejných služeb se dosud konaly spíš na jihu země. Iráčany trápí hlavně často přerušované dodávky elektřiny, nezaměstnanost a také korupce, která podle nich panuje ve vládě. Úterní protest neorganizovala žádná politická strana ani skupina, byl projevem všeobecné nespokojenosti občanů. Mluvčí ministerstva vnitra hovořil o »sabotérech, kteří se snaží rozpoutat násilí«. Prezident Barham Sálih ale zdůraznil, že ústava dává lidem právo na poklidné manifestace. »Pořádkové síly jsou tu proto, aby chránily občany. Naši mladí chtějí reformy a práci, je naší povinností tyto legitimní požadavky splnit,« napsal. »To není vláda, je to banda politických stran a milicí, které zničily Irák,« řekl jeden z demonstrantů, který nechtěl zveřejnit své jméno.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2019-10-03 09:28
Tehdy byla americká a britská administrativa přesvědčeny, že Husajn
vlastní ZHN. Důkazy nikdo nepředložil, jen musel padnout režim
neposlušného "diktátora". Změnilo se za těch 16 let něco v
zahraniční politice USA?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.