Kyjev uzná zvláštní status povstalců

Ukrajina přizná zvláštní status povstaleckých zón v Luhanské a Doněcké oblasti na východě země. V Kyjevě to v úterý oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinských i ruských expertů by rozhodnutí mohlo výrazně přispět k realizaci minských dohod o míru na Donbasu z roku 2015, kde od počátku války před pěti lety zemřelo přes 13 000 lidí.

Kyjev se po delším váhání rozhodl přijmout tzv. Steinmeierův plán nazvaný podle německého exministra zahraničí a nynějšího prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Plán počítá s uznáním zvláštního samosprávného statusu povstaleckých zón jak před volbami na území kontrolovaném separatisty, tak i po nich, pokud proběhnou demokraticky. Uznání Steinmeierova plánu bylo jednou z podmínek Ruska pro uspořádání summitu normandské skupiny sdružující nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie. Další podmínkou bylo oddělení bojujících skupin na frontové linii ve vymezených oblastech. I o tomto bodě bylo v úterý na jednání v běloruské metropoli Minsku údajně dosaženo dohody.

Zelenskyj na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že nový zákon o zvláštním statusu lidových republik na Donbasu – Luhanské a Doněcké - by měl do konce letošního roku schválit parlament, kde má většinu prezidentská strana Sluha národa. Schvalování by měla předcházet veřejná diskuse, dodal prezident. Mnozí politici v Kyjevě měli proti Steinmeierově plánu značné výhrady, protože podle některých výkladů legalizoval separatistické povstání na východě země podněcované Ruskem. Sám Zelenskyj tento plán označil za »velké strašidlo«. Podle prezidenta jde přitom jen »o jednu či dvě věty«. Zákon o zvláštním systému místní samosprávy na povstaleckých územích, známý jako zákon o zvláštním statusu Donbasu, by podle Steinmeierova plánu měl začít v dočasné podobě platit okamžitě po schválení, tedy ještě před místními volbami v zóně kontrolované proruskými aktivisty. Po volbách, pokud by proběhly demokraticky a pod dozorem evropských pozorovatelů, by zákon nabyl konečné platnosti. »Žádné volby před hlavněmi kulometů nemohou být a nebudou,« řekl Zelenskyj. »Nový zákon o zvláštním statusu nepřekročí žádnou červenou čáru, o žádnou kapitulaci proto nejde a nikdy nepůjde,« zdůraznil.

Někteří komentátoři na Ukrajině i v Rusku mírní optimismus, protože názory na konkrétní podobu jak zvláštního statusu, tak i místních voleb se mohou v Kyjevě a Moskvě různit. O to větší je podle nich význam připravovaného summitu normandské skupiny, kde by mohla váhu dojednaných mírových kroků podpořit autorita evropských státníků. Zvláštní status Donbasu má podle minských dohod zahrnovat právo na jazykové sebeurčení, účast zvolené samosprávy na jmenování šéfů prokuratury a soudů nebo vytvoření oddílů lidové milice. Mandát poslanců místních rad a činitelů zvolených v předčasných volbách přitom nemůže být předčasně zrušen.
Asi 500 lidí v úterý večer v Kyjevě na náměstí Nezávislosti, tedy známém Majdanu, demonstrovalo proti oznámení prezidenta Volodymyra Zelenského, že Ukrajina přizná zvláštní status povstaleckým zónám na Donbasu. Demonstrace se účastnili i opoziční poslanci. Nacionalisté, kteří protestovali před prezidentskou kanceláří, kritizovali Zelenského příslib jako vlastizradu a vybízeli k »časově neomezenému protestu proti kapitulaci«.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 14 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-10-03 14:26
S obsahem článku by se dalo souhlasit. Jenom ten "reklamní"
nadpis není přesný. Poslouchal jsem celý projev nového ukrajinského
prezidenta k této věci. Rozumět ukrajinštině, když tam roky jezdíte,
není zas takový problém. Takže se obávám, že takto se ta dohoda
neuzavře. Protože nedodržovat slovo, byť podepsané, to je na Ukrajině
národní sport. A ryba tam vždy páchla od hlavy. Pokud by na to tzv.
povstalci skočili, tak se mohou dočkat, že se jim tam potichu nastěhuje
ta ozbrojená profašistická sběř ze severozápadu Ukrajiny.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.