Most, který měl nést Havlovo jméno

V Břeclavi, představte si tu hrůzu, nově zrekonstruovaný most, kterému lidé stále říkají Julia Fučíka, tedy Fučíkův, si podržel dodnes tak »nechvalný« název. A Julius Fučík přitom byla ikona minulého režimu, komunistů, normalizace, »z děr vylézajících individuí«, abych použila slov našeho prvního »skutečného prezidenta«. Ne Masaryka, ne Beneše, ne Gottwalda či třeba Ludvíka Svobody.

Podle požadavku některých stoupenců »demokracie« se měl nahradit název Julia Fučíka, který pro zemi přece nic neudělal, nic neznamenal, jen napsal nějaké články do novin a jakousi Reportáž, psanou na oprátce. Tak to alespoň chápala jistá skupina lidí v městě na hranici ČR, Slovenska a Rakouska. Název podle nich tedy by se měl konečně změnit! A to co nejrychleji. To je příkaz doby a třiceti let svobody. A to ještě před oslavami »třiceti let svobody«.

I nový název už měli. Měl se jmenovat most Václava Havla. Ten totiž napsal z vězení dílo, které stonásobně převyšuje Fučíkovu Reportáž. Jsou to ony Dopisy Olze, které psal z borského vězení. Píše se v nich o mnohých smysluplnějších věcech, než zajímaly Fučíka. Ten totiž psal jen o výsleších na gestapu, životě v pankrácké věznici, o jakémsi pinglovi z Flóry, který povýšil na jeho vyšetřovatele. Nic moc. Žádná významná témata. Pak ho odsoudili a popravili v berlínském Plötzensee. Zmizel. Tak jako dnes mizí jeho kniha. Na trhu už není a mnohé knihovny ji vyřadily z půjčovních stojanů.

To kniha Václava Havla je jiné »kafe«. Ukazuje, o čem ve vězení přemýšlel. Ne o prkotinách jako Fučík, ale o věcech, které daleko přesahovaly tvrdé borské zdi. Svěřoval se s obsahem knih, které zde přečetl, svými velikými myšlenkami, jak pomoci celému světu, jak komunisty poslat do »oněch děr«, jež později zmínil v jednom ze svých projevů. Sděloval Olze, co má doma dělat, když on u toho být nemůže, a ona to jistě také udělala. Dopis za dopisem přeposílala do Mnichova, aby tam z nich udělali knihu, kterou by záviděl pro svůj obsah i Karel Čapek, jenž něco podobného adresoval své Olze, tedy herečce Scheinpflugové. Zda Havlova Olga vysoce hlubokomyslným myšlenkám rozuměla, nevím. Jen to, že poté, co byly vydány, je prý přečetl jen jejich vydavatel. Po Listopadu, kdy už kniha mohla být vydána, si ji kdekdo koupil, aby ji založil do své knihovny a každý ji tam viděl.

Paní Olga měla problém i s posíláním dopisů do zahraničí. Příslušní estébáci byli úplně vyvedeni z míry. Přitom kanály, kterými tam listy šly, byly i diplomatické. Dělat tedy nemohli nic. Byla to hrůza!

Fučík to měl mnohem jednodušší. Jeho lístky dozorce Kolínský vynášel, zajistil jejich skrývání a nemusel je ani posílat do zahraničí. Bylo to tedy jednoduché.

Dnes břeclavský most Julia Fučíka měl být přejmenován na most Václava Havla. Za ním je totiž ulice 17. listopadu, jež připomíná slavnou »revoluci« z roku 1989. Co proti událostem onoho dne znamenal 17. listopad 1939? Nic. Co bylo utrpení Václava Havla proti tomu, co prožíval Fučík! Toho si zřejmě nebyli vědomi radní z Břeclavi, a proto o změně chtěli jednat. Jednali by, nepochybuji o tom. Zabránilo tomu jen prý »nepochopení« většiny občanů a nedoporučení příslušného výboru, kde převládli zřejmě ti »nedemokraté«.

Taťána JIROUSOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 45 hlasů.

Taťána JIROUSOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kozpav
2019-10-04 17:46
OK paní JIROUSOVÁ .
miki.13
2019-10-04 13:09
Ty svatý Václave buď rád, že žiješ ve svobodné zemi a můžeš tu
psát co chceš. V tvém milovaného režimu by si dávno seděl nebo byl
držen proti své vůli v blázinci.
znovacek
2019-10-04 11:15
Velice dobry, soucasnost!
slechta48
2019-10-04 11:12
Netuším proč ve Vesmíru nejchytřejší @velkymaxmilian vřeští. Že
by pupínky ze jména Julia Fučíka? No tak jen "houšť a větší
kapky".
svaty_vaclav
2019-10-04 10:10
Co je ti do toho, jaké články vkládají HaNo na svůj web
velkymaxmilian?; jestli chceš chodit na HaNo, tak se tady chovej slušně.
velkymaxmilian, ty tady všechno víš, už se ví kdo z herců bude hrát
mrtvého studenta Šmída na Národní třídě při rekonstrukci
listopadového puče 1989? A řekni nám velkymaxmilian ještě nějakou
banalitu ze svého života ať se zasmějeme, třeba jak čteš paměti
Chruščova.
velkymaxmilian
2019-10-04 09:55
Kolikrát hodláte ten most v Břeclavi řešit, poznámka vychází během
pár dnů podruhé. Někdo "čistil" v publicistice tuplované
zprávy, vyhodil i tuto a další expert ji tam dal znovu. Když o tom tak
přemýšlím nebýt toho Havla, museli byste si ho vymyslet...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.