Dmitrij Medveděv s manželkou Světlanou. FOTO - Wikimedia commons

Medveděv na Kubě

Předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv při poslední návštěvě Havany nejednal o rozmístění ruských raket středního a krátkého doletu na Kubě. Podle agentury TASS to v Moskvě řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Medveděv v pátek ukončil dvoudenní pobyt na karibském Ostrově svobody prohlášením, že Rusko a Kuba neustoupí vnějšímu tlaku a jejich odpovědí na něj bude jejich těsná spolupráce.

Rjabkov důrazně popřel, že by Moskva a Havana jednaly o rozmístění ruských raket středního a krátkého doletu na Kubě. »Ne, takové téma jsme neprobírali. Není žádný důvod se jím zabývat,« citovala agentura TASS vyjádření Rjabkova.

Náměstek v této souvislosti poukázal na to, že platí moratorium na rozmísťování takových systémů do té doby, »dokud se neobjeví americké systémy… V tomto ohledu se nyní nic nezměnilo,« konstatoval Rjabkov. »Během (Medveděvovy) návštěvy se neposuzovaly ani žádné tomu blízké otázky,« dodal.

Medveděv na závěr návštěvy v kubánské metropoli řekl, že žádné sankce vůči bývalému Sovětskému svazu a nyní proti Rusku ke změnám v zahraniční politice Moskvy nikdy nevedly. A tak to podle něj zůstane. »Rusko se nepoddá vnějšímu tlaku, stejně jako Kuba, a odpovědí na tlak musí být naše těsnější spolupráce,« zdůraznil premiér. Poznamenal přitom, že nyní se vůbec »upevňuje součinnost Ruska a latinskoamerických zemí«.

Předseda ruské vlády své hostitele podle ČTK také ujistil, že spolupráce s Kubou má pro Rusko mimořádný význam, protože obě země měly vždy vřelé vztahy. »Kuba zůstává důležitým partnerem Ruska v Latinské Americe,« zdůraznil podle agentury TASS ruský premiér.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 24 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.