Ilustrační FOTO - Pixabay

Nalezena ledová základna

Vědci z německého ledoborce Polarstern (Polárka), kteří budou v příštích měsících studovat dopady klimatických změn v Arktidě, oznámili, že vybrali kru o rozměrech 2,5 na 3,5 kilometru, na níž založí svoji základnu.

Vědci nechají svou loď v této oblasti zamrznout, stane se tedy součástí ledu, s nímž bude driftovat arktickou oblastí. V té minulý pátek začala arktická noc. Vedoucí vědecké mise Markus Rex z německého Institutu Alfreda Wegenera pro polární a mořský výzkum řekl, že kra sice není perfektní, ale »podmínky pro práci jsou na ní lepší, než jsme po teplém arktickém létě očekávali«.

Na misi MOSAIC se během více než roku vystřídá 600 účastníků, z toho 300 vědců ze 17 zemí. Na největší polární expedici s rozpočtem 140 milionů eur (3,6 miliardy korun) spolupracuje šest desítek výzkumných ústavů.

Vědci hledali sladkovodní kru sklouzlou z kanadských pobřežních hor. Představuje zásobárnu pitné vody. Také se na ní dá zřídit letiště.

(jo, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 8 hlasů.

(jo, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.