Sliby ani v kultuře nezarmoutíš…

Vypadá to, že Lubomír Zaorálek nastoupil do funkce ministra kultury a hned se kultuře začalo dařit. Alespoň podle výstupů pana ministra. Vládou navrhovaný rozpočet však optimismus pro kulturu rozhodně nepřináší.

Pravda, podařilo se alespoň sloučit nejnižší tarifní tabulky a také se zvyšují platy ve veřejné sféře o 1500 korun, takže si polepší trochu i zaměstnanci v kultuře, ale ani takovéto náplasti nedorovnají dlouhodobý deficit odměňování. Navíc se rozdílným přístupem budou nůžky mezi kulturou a školstvím dále rozevírat. Neřešeno je i systémové financování a navyšování platů zaměstnanců jiných kulturních institucí zřizovaných kraji, městy, obcemi – zřizovatelé budou muset sáhnout, na rozdíl třeba od školství, po úpravě tarifů vládou zase jen do své kapsy.

Vlastní rozpočet kapitoly pak již naplňuje dlouhodobé sliby o podpoře kultury jen hořkou prázdnotou.

Pryč jsou opět slova o nutnosti vydávat na kulturu z rozpočtu alespoň 1 %, tedy bez výdajů na církve. Pro rok 2020 je totiž počítáno v kapitole bez výdajů na církve s 11,788 miliardy Kč, což je 0,73 % výdajů celkového státního rozpočtu. To je dokonce procentuálně méně než v návrhu rozpočtu pro rok 2019 (0,76 %).

Nedostatek financí se pak logicky projevuje i ve výdajové části. O 51 milionů Kč méně je určeno na záchranu a obnovu památek (ze 737 na 686 milionů Kč), o 30 milionů méně dostanou profesionální divadla a stálé profesionální symfonické orchestry a pěvecké sbory (ze 160 na 130 milionů Kč). O 10 milionů méně je v programu rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálních kulturních zařízení (z 277 na 267 milionů Kč). Pravda, kulturní aktivity dostanou o necelých 15 milionů navíc (z cca 545 na 560 milionů Kč) a dodatečné prostředky jsou věnované i na kofinancování evropských projektů obnovy kulturního dědictví ve vlastnictví státu (o 22 % více).

Ale kde je tedy ta slibovaná podpora důstojného odměňování zaměstnanců? Kde je ta slibovaná podpora rozvoje infrastruktury a služeb mířící mimo velká města? Kde jsou zásadní rozvojové projekty včetně nutné spolupráce se školstvím? Pozice kultury jako popelky se bohužel ani s novým ministrem zatím nezměnila.

Zdeněk ŠTEFEK, stínový ministr kultury za KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 25 hlasů.

Zdeněk ŠTEFEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


abbeyroader
2019-10-10 21:03
Soudruhu ministře, myslíte, že je správné, že Strana tohoto
ministra podporuje? Děkuji za odpověď.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.