Kdo byl Rudolf Filip

Učitel, komunista, revolucionář, který byl umučen v koncentračním táboře v Osvětimi dne 13. října 1942.

Rudolf Filip působil v Hodoníně jako učitel i jako odbojář. Pomáhal s organizací stávek ve fabrikách, zejména dělníkům z cihelny. Po nástupu Hitlera k moci zorganizoval shromáždění, na kterém upozorňoval na nebezpečí fašismu nejen pro Československo, ale i Evropu. Po okupaci Československa a zákazu komunistické strany založil první odbojovou skupinu, která se rozšířila i do závodů, měst a obcí na Hodonínsku. Odbojová skupina železničářů prováděla sabotáže na vlacích, které dopravovaly zbraně na frontu. Jako známý protifašistický bojovník figuroval na seznamu gestapa, které ho několikrát zatklo a brutálně vyslýchalo. Naposledy byl zatčen brněnským gestapem, a přestože nezískalo žádné důkazy o jeho činnosti, byl zařazen do transportu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi s poznámkou »návrat nežádoucí«. Zde jeho život skončil v plynové komoře. Po osvobození Československa Rudou armádou a Spojenci mu vláda a prezident udělili in memoriam nejvyšší vojenské vyznamenání Československý válečný kříž s právem používat titul Hrdina.

Vše, co se děje kolem nás, se s ubíhajícím časem stává historií. Zkušenosti nás přesvědčují, že historie je jen jedna. Dá se dočasně přetřít. Doopravdy ji však změnit nelze. Važme si proto všech takových hrdinů a nezapomínejme na ně.

V pátek 11. října v 16.00 hodin u sochy Rudolfa Filipa si připomeneme 77. výročí jeho umučení. Čest jeho památce!

Lenka INGROVÁ, předsedkyně OV KSČM Hodonín


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 72 hlasů.

Lenka INGROVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


baborj
2019-10-11 09:46
Děkuji za připomenutí. Další z osobností, které nám po osvobození
velmi chyběly
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.