Ilustrační FOTO - Pixabay

Opačné výroky soudů

Newyorský soud odmítl stížnost Bílého domu týkající se žádosti soudu nižší instance o předložení daňových přiznání prezidenta Donalda Trumpa za posledních osm let.

Přiznání mají posloužit jako důkaz, že Trump zaplatil za mlčení dvou žen, s nimiž měl údajně mimomanželský poměr. Jak federální soudce uvedl, prezidentovo tvrzení o imunitě, pokud jde o jakékoli vyšetřování v trestních záležitostech, je v rozporu s ústavou. Odvolací soud nicméně následně vydání daňových přiznání newyorským vyšetřovatelům prozatím pozastavil, dokud celou věc nepřezkoumá. Vyhověl tak prezidentovým právníkům.

Aféra s pletkami nynějšího prezidenta s pornohvězdou Stormy Daniels a modelkou Karen McDougalovou z let 2006 a 2007 poznamenala podstatou část Trumpova působení v Bílém domě.

Prezident mimomanželské poměry popírá, přestože jeho tehdejší právník Michael Cohen oběma ženám ve volebním roce 2016 vyplatil vysoké částky - Stormy Daniels dostala 130 000 dolarů (tři miliony korun), McDougalová ještě o 20 000 dolarů víc. Podle Trumpa ovšem Cohen jednal o vlastní vůli.

Demokratická opozice Trumpa viní, že porušil pravidla financování volební kampaně, protože částky vyplatil s cílem zvýšit své šance na volební úspěch. V takovém případě ale měly být transparentně deklarovány jako volební výdaj, což se nestalo. Důkaz by podle demokratických politiků měl být obsažen v Trumpových daňových přiznáních.

Trump svá daňová přiznání dlouhodobě odmítá zveřejnit, přestože od dob Richarda Nixona to udělali všichni prezidenti USA. O zveřejnění daňových přiznání opakovaně žádá Kongres, žaloby požadující jejich vydání byly podány i na úrovni států New York a Kalifornie.

Kalifornský soud žádosti prezidentských advokátů vyhověl a zveřejnění Trumpových daňových přiznání zablokoval. Soudce v Sacramentu souhlasil s argumentem, že prezidenta během výkonu jeho funkce nelze trestně stíhat ani vyšetřovat. Soudce rovněž uvedl, že příslušný zákon, na který se Trumpovi kritici odvolávají, pravděpodobně porušuje americkou ústavu.

Soud v New Yorku ale poté rozhodl opačně. Podle soudce Victora Marrera by souhlas s Trumpovým odmítavým stanoviskem znamenal »kategorické a neohraničené potvrzení prezidentské imunity před soudní procedurou«. Proto prý prezidentově stížnosti nemůže vyhovět.

Advokáti Bílého domu se na místě odvolali a odvolací soud rozhodnutí federálního soudce dočasně pozastavil s tím, že musí verdikt přezkoumat. »Radikálně levicoví demokraté selhávají na všech frontách,« napsal Trump na Twitteru s tím, že právě z toho důvodu tlačí město New York a tamní prokuraturu, aby »dostala prezidenta Trumpa«.

»Něco podobného se žádnému prezidentovi předtím nikdy nedělo,« dodal šéf Bílého domu. Prezidentovi právníci tvrdí, že vyšetřování, které vede newyorský prokurátor Cyrus Vance, který je demokrat, je politicky motivované.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.