Ilustrační FOTO - Pixabay

Platební neschopnost ve světě stoupá

Počet insolvencí podniků ve světě vzroste v letošním i příštím roce meziročně o osm procent. Největší nárůst bude v Asii. Vyplývá to z Indexu globální platební neschopnosti, který zveřejnila úvěrová pojišťovna Euler Hermes.

»Index globální platební neschopnosti počítá v následujících dvou letech (pro rok 2019 i 2020) s výrazným vzestupem počtu insolvencí. Markantní budou zvýšená čísla především v Asii (15 % v roce 2019 a 16 % v roce 2020), vyšší počty insolvencí zaznamená rovněž západní Evropa (tři procenta) a tento trend se projeví také v Severní Americe (dvě procenta v roce 2019 a čtyři procenta v roce 2020),« uvedl Jan Synek z Euler Hermes.

Počtů případů platební neschopnosti v podnikové sféře stoupne u dvou třetin zemí. A téměř 60 % zemí zakončí rok 2019 s vyšším počtem insolvencí, než se odhadovalo před krizí v letech 2008 a 2009.

Meziročně vzrostl počet významných insolvencí v Asii (o čtyři případy více) a Severní Americe (o 13 případů více), zatímco střední, východní a západní Evropa zaznamenala těchto případů méně (o 13 případů méně ve střední a východní Evropě, o 16 případů méně v západní Evropě). Nicméně západní Evropa zůstala hlavním přispěvatelem významných insolvencí.

»Podíváme-li se blíže na region střední a východní Evropy, je jednoznačným lídrem v počtu případů větších insolvencí Slovensko. Tam jsme od začátku roku zaznamenali deset případů významné platební neschopnosti. Následuje Rumunsko se šesti případy a shodně po čtyřech případech potom mají Česká republika a Bulharsko,« upozornil Synek.

Z hlediska sektorů byly insolvencemi nejvíc zasaženy maloobchod (24 případů), stavebnictví (20) a kovovýroba (16). Naproti tomu strojírenství vykázalo znatelný pokles případů platební neschopnosti (minus deset).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.