Ilustrační FOTO - Pixabay

Pitná voda v ČR jen průměrná

ČR patří v kvalitě pitné vody v Evropě k průměru, nikoli ke špičce. Je třeba zlepšit mikrobiální kvalitu vody, tedy omezit vedlejší produkty z dezinfekce vody. Na semináři v Senátu to uvedl František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu.

Ke zlepšení pitné vody podle Kožíška nepomůže zpřísnění předpisů, ale jen tlak spotřebitelů. »Kvalitu vody neohrožují zastaralé předpisy, mikroplasty, pesticidy, hormony. Spotřebitele ohrožují vedlejší produkty z dezinfekce vody chlorem a způsob, kterým malí provozovatelé provozují vodovody,« řekl též Kožíšek.

I když je podle Kožíška míra trihalogenmetanů, tedy vedlejších produktů dezinfekce, v ČR mnohem nižší než evropská norma 100 mikrogramů na litr, nelze se s tím smířit. Uvedené látky způsobují například nádory močového měchýře. Podle něj by měli mít na snížení těchto látek zájem provozovatelé vodovodů. Zejména těm menším ale chybí dostatečná odbornost, uvedl Kožíšek ve shodě s dalšími experty.

Mark Rieder z Českého hydrometeorologického ústavu poukázal na nedostatek zásob pitné vody. Vliv na to má podle něj dlouhotrvající nedostatek srážek a také to, že se průměrná roční teplota zvýšila z osmi na více než devět stupňů Celsia. Suchá léta podle Riedera zažilo ČR už pátým rokem v řadě, zatímco v minulosti to bývaly nejvýše tři roky po sobě. »Srážkový deficit se začíná projevovat už i u hlubokých vrtů dramatičtěji než v minulosti,« uvedl Rieder.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 14 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.