Schmit nabízí za práci smysluplný příjem

Zavedení evropské minimální mzdy, větší podpora zaměstnanosti mladých či pomoc sociálně znevýhodněným lidem patří mezi klíčové body programu, s nímž chce vstoupit do úřadu budoucí eurokomisař pro zaměstnanost Nicolas Schmit.

Lucemburský kandidát do unijní exekutivy své priority představil při nedávném slyšení před europoslanci, kteří prověřovali jeho připravenost na funkci. Schmit oznámil, že hodlá brzy přijít s návrhem na evropský rámec pro minimální mzdu, který by ve všech unijních zemích zaručil lidem za práci smysluplný příjem, zohledňující ovšem odlišné životní náklady v každém státu bloku.

Budoucí eurokomisař pro zaměstnanost Nicolas Schmit. FOTO - wikipedia commons

Minimální mzda

»Musíme se postarat o to, aby se práce vyplatila a zajišťovala slušné životní podmínky,« prohlásil Schmit o plánu, který už předem vyvolával kritiku některých pravicových konzervativních politiků. Na připomínky členů EP reagoval slovy, že zavedení minimální mzdy nijak nenaruší dosavadní principy kolektivního vyjednávání, které efektivně fungují v některých členských státech.

Schmit, který byl letos zvolen do europarlamentu a je členem frakce socialistů (soc. dem.), hodlá rovněž převést do praxe evropský pilíř sociálních práv. Soubor zatím nezávazných doporučení, který členské státy přijaly předloni, má zajistit rovné pracovní příležitostí a spravedlivé podmínky pro všechny a sociální ochranu a začleňování pro znevýhodněné lidi.

Lucemburský politik na dotaz poslanců z výboru pro zaměstnanost a sociální věci odpověděl, že kroky nutné k zavedení pilíře hodlá financovat z evropského sociálního fondu.

Mezi europoslanci se ozvalo několik kritických připomínek ke znevýhodňování žen či příslušníků menšin na trhu práce nebo k tomu, jak se některé státy snaží chránit své pracovníky před konkurencí z jiných členských zemí. Okolo tohoto problému se točila například snaha některých západoevropských zemí přimět firmy z méně ekonomicky vyspělých států platit řidičům kamionů mzdy na úrovni země, kterou právě projíždějí.

Schmit prohlásil, že tzv. sociální dumping by neměl být povolen žádné zemi. Zároveň podle ČTK přislíbil, že bude bojovat proti jakékoli diskriminaci.

Strážce řádu

Zajímavé bylo i slyšení Jutty Urpilainenové, jejíž portfolio bude v Komisi novinkou zavedenou nastupující šéfkou Ursulou von der Leyenovou. Pětačtyřicetiletá Finka chce z EU v mezinárodních vztazích učinit »strážce mnohostrannosti a řádu založeného na pravidlech«. Europoslancům řekla, že se chce zaměřit mj. na rozvíjení vztahů s africkými zeměmi. »Udržitelnou migrační politiku můžeme mít podle mě jen tehdy, když dokážeme řešit příčiny (migrace),« prohlásila levicová (soc. dem.) politička. V závěrečném proslovu pak označila za prioritu boj s chudobou v méně rozvinutých zemích, pro které by ráda získala více soukromých investic.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.