Ilustrační FOTO - Haló noviny

Rusko dává od Erdogana ruce pryč

Ruský zvláštní zmocněnec pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev označil tureckou ofenzivu v severovýchodní Sýrii za nepřípustnou a poznamenal, že Moskva operaci neschválila. Informovala o tom agentura Interfax.

Lavrenťjev také potvrdil, že Rusko zprostředkovalo dohodu mezi syrskou vládou a syrskými Kurdy, na jejímž základě kurdské milice předaly vládním vojskům kontrolu nad územím v regionu. Jednotky syrských vládních vojsk se po dohodě se syrskými Kurdy začaly přesouvat k syrsko-turecké hranici s cílem turecký vpád odrazit.

Lavrenťjev hovořil s novináři v Abú Zabí, kde je nyní na návštěvě s prezidentem Vladimirem Putinem.

Váleční zločinci

Turecko by mohlo mít podíl na válečných zločinech na syrských Kurdech na severovýchodě Sýrie. V to Ženevě oznámil mluvčí úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Poukázal přitom na vraždy kurdských bojovníků a kurdské političky Hevrin Chalafové, které podle videí zveřejněných na sociálních sítích o víkendu spáchala Turecku blízká syrská islamistická ozbrojená skupina Ahrár aš-Šarkíja. Colville doplnil, že jeho úřad se snaží získat záznam incidentu a vyzval Ankaru, aby událost vyšetřila. »Vyzýváme turecké úřady, aby okamžitě zahájily nestranné, transparentní a nezávislé vyšetřování.«

Autoritářský prezident Recep Tayyip Erdogan. FOTO - Haló noviny

Británie a Itálie v reakci na tureckou invazi proti Kurdům na severovýchodě Sýrie pozastaví dodávky zbraní Turecku. Oznámili to podle ČTK britský ministr zahraničí Dominic Raab a jeho italský protějšek Luigi Di Maio. Embargo na export zbraní do Turecka už dříve ohlásily například Německo a Francie.

Otočil i Trump

Dokonce i kontroverzní americký prezident Donald Trump, kvůli kterému celá agrese začala, vyzval svého tureckého kolegu-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům na severovýchodě Sýrie. V pondělí večer místního času to podle agentury Reuters oznámil americký viceprezident Mike Pence s tím, že brzy odletí do Turecka jednat o tureckých vojenských akcích v Sýrii.

Americké ministerstvo financí, které je správcem sankcí, mezitím oznámilo, že na sankční seznam kvůli agresi v Sýrii zařadilo turecká ministerstva obrany a energetiky a také turecké ministry obrany, vnitra a energetiky Hulusiho Akara, Süleymana Soylua a Fatiha Dönmeze.

»USA nedaly Turecku zelenou k invazi do Sýrie,« řekl Pence novinářům před Bílým domem, ačkoli právě stažením amerických žoldáků v oblasti Trump Erdoganovi útok umožnil. Pence dodal, že Trump je velice znepokojen nestabilitou v regionu, proto USA tureckou ofenzivu v Sýrii tolerovat nebudou.

»Spojené státy činí tureckou vládu odpovědnou za vystupňování násilí tureckými silami, ohrožení nevinných civilistů a destabilizaci regionu,« prohlásil zase americký ministr financí Steven Mnuchin.

Nehoráznosti nepotrestány

Republikánský senátor Lindsey Graham, který Trumpa kritizoval za rozhodnutí stáhnout vojáky ze severovýchodu Sýrie, americké sankce proti Turecku podpořil. Naopak za nedostatečné považuje ekonomické sankce Grahamův stranický kolega ze Sněmovny reprezentantů Mike McCaul. Kongresman, který je nejvýše postaveným republikánem ve sněmovním výboru pro zahraniční vztahy, uvedl, že sankční návrh administrativy sice oceňuje, ale podle něj nejde dostatečně daleko v potrestání tureckých nehorázností v Sýrii. Jako nedostatečné vidí sankce také demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která situaci v Sýrii označila za humanitární neštěstí.

Turecká armáda mezitím pokračuje v ostřelování pozic syrských Kurdů. Invaze už podle kurdské autonomní správy přinutila více než 275 tisíc civilistů (z toho 70 tisíc dětí) opustit své domovy. Arabsko-kurdská koalice SDF oznámila, že v pondělí v bojích s Tureckem přišla o 23 vojáků. Kolik jich zemřelo od začátku agrese, podle Reuters není jasné.

Turecká armáda podle zpravodaje agentury AP bombardovala zemědělskou oblast v okolí pohraničního města Rás al-Ajn. Kurdské úřady v severní Sýrii oznámily, že byly zastaveny veškeré dodávky v oblastech kontrolovaných Kurdy, kde útočí Turecko. Zastaveny byly mj. operace mezinárodních humanitárních organizací.

Syrská státní televize odvysílala reportáž, podle které syrská armáda vstoupila do centra města Manbidž, kde ji vítali místní obyvatelé.

Agentura RIA Novosti napsala, že ruská vojenská policie hlídkuje na linii mezi vojáky syrské armády a Turecka. Ruští vojáci koordinují své akce v okolí Manbidže. Rusko je v syrském konfliktu spojencem Damašku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí řekl, že Moskva ale nechce zvažovat možnost, že by se ruští vojáci v Sýrii dostali s tureckou armádou do střetu.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 33 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-10-16 12:58
Západ, a my bohužel s ním, hraje v regionu blízkého a středního
Východu, jako ostatně vždy a všude ve světě, neskutečně
pokryteckou a špinavou hru. A to odjakživa. Napřed kolonialističtí
matadoři Británie, Francie , Holandsko, Belgie ale i Itálie a Německo.
V posledních desetiletích se přidaly hlavně USA a Izrael. Rozvracením
dosáhly, že do jejich špinavých her bylo vtažena RF a Čína. Na ty
lživou účelovou propagandou hází svoje viny a zdůvodňují je. Jak
mazané, účelové a bohužel pořád dost účinné. Taky díky
zprofanovaným a prolhaným médiím druhu ČT. Jinak by si státy Blízko
a Středo východního regionu, typicky Sýrie a Irák, dokázaly poradit a
žít v poklidu , i když ne absolutním, a samy si řešit své problémy.
Kdo ale vyzbrojil Irák chemickými zbraněmi a postrčil ho proti Iránu?
Kdo rozdělil Irák a odtrhl od něj Kuwait? Kdo rozeštval Sýrii? V
Evropě si kapitalistické mocnosti řešily svoje "problémy"
dvěma světovými válkami. Bezohledně vůči vlastním občanům, za
cenu hrůz, kterým i ty současné nesahají ani po kolena. To dnes už
nejde, i když proč ne - viz. Jugoslávie, že? Tak se realizují jinde.
Třeba ve výše vzpomenuté sekulární Sýrii. Té byla zvenčí
vnucena občanská válka, využiti islámští fanatici a poklidná a
prosperující země, s minimálními problémy rozvrácena utopena v krvi.
A všude na to zase doplácejí obyčejní lidé. A i z nich se tvoří
nátlakové zbraně jedněch vykořisťovatelů proti druhým. Myslím
tím válečné imigranty. Pro moc a zisky krev obyčejných lidí teče
zase proudem a kapitalistický systém se takto udržuje v chodu. Suroviny,
zbrojaři, ropa, zisky. Pořád dokola ta samá písnička. Kdy tomu bude
učiněna konečně přítrž!?
slechta48
2019-10-16 10:17
Penc - »USA nedaly Turecku zelenou k invazi do Sýrie« - Dal snad
Američanům samotný Bůh zelenou pro vniknutí na území Sýrie když
stále nemají souhlas vlády v Damašku? Reprezentace USA se za svými
humny chová jako diktátor. Nicméně díky dohodě mezi Damaškem a Kurdy
se území pod kontrolou Asada podstatně zvětšuje. Možná proto tolik
křiku bruselských jelit, kterým dochází že přes unijní sankce
odchod Asada se vzdaluje do nekonečna. Na fotografiích i videích v
kurdských oblastech vlají syrské prapory a stojí podobizny Bašára
Asada.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.