Ilustrační FOTO - Pixabay

Další pronásledování opozice v Turecku

Kvůli údajnému napojení na teroristické skupiny turecká policie zadržela čtyři starosty měst v oblastech s většinou kurdských obyvatel zvolené za prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP). Informovala o tom agentura Anadolu. HDP na rozdíl od ostatních opozičních stran odsoudila nynější tureckou pozemní agresi v Sýrii a označila ji za invazi.

Policie zadržela starosty převážně kurdských měst Hakkari, Yüksekova, Erciş a Nusaybin u hranic se Sýrií a Irákem na jihovýchodě země. Podrobnosti o jejich údajném provinění turecká média pochopitelně nezveřejnila – neměla co. Za poslední týden bylo podle HDP zadrženo více než 150 členů strany, včetně představitelů místních samospráv.

Vláda prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana za poslední tři roky zbavila úřadu už více než 100 starostů zvolených za HDP. Vláda označuje tuto stranu za politické křídlo Strany kurdských pracujících (PKK), což HDP odmítá. PKK, kterou Ankara, EU i USA účelově považují za teroristickou organizaci, vedla od 80. let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku i dalších oblastech obývaných Kurdy.

Útok kvůli ztrátě popularity

V posledních letech skončilo ve vězení také několik poslanců HDP, které turecká vláda viní z podpory terorismu kvůli údajnému napojení na PKK. Za mřížemi je několik let i bývalý šéf HDP Selahattin Demirtaş, odsouzena byla i druhá šéfka strany Figen Yüksekdagová.

Minulý týden turecká policie začala vyšetřovat dva nynější spolupředsedy HDP Sezaie Temelliho a Pervin Buldanovou kvůli jejich vyjádřením ohledně agrese v Sýrii. Temelli trefně řekl, že vláda invazi nařídila kvůli klesající podpoře veřejnosti, Buldanová vedení státu podle ČTK obvinila, že zásah je zaměřen proti Kurdům.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.