Ilustrační FOTO - Haló noviny

Porušování lidských práv ve Španělsku

Při pondělním protestech v Katalánsku zdravotníci ošetřili 131 lidí. Většina byla zraněna lehce při potyčkách s policisty u barcelonského letiště, jeden z nich ale zřejmě přišel o oko po zranění gumovým projektilem. Informoval o tom deník La Vanguardia.

Demonstrace vypukly po absurdním soudním rozsudku nad separatistickými politiky a ochromily dopravu na řadě míst tohoto španělského regionu. Protesty se konaly na různých místech v Barceloně, kde kvůli nim bylo na mezinárodním letišti zrušeno přes 100 letů. V návaznosti na pondělní komplikace bylo zrušeno asi 40 letů.

Tsunami Democratic

Při střetech, které se protáhly do ranních hodin, bylo podle úřadů zraněno také asi 40 policistů. Tři lidé byli zatčeni. Ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska oznámil, že úřady vyšetřují skupinu, která protesty organizuje. Demonstranti reagovali na internetovou kampaň vedenou skupinou Tsunami Democratic, která k vyvolání občanské neposlušnosti použila šifrovanou aplikaci. Skupina nemá žádné formální vůdce.

Provoz na letišti v Barceloně ochromily v pondělí tisíce demonstrantů, kvůli kterým se v okolí tvořily dopravní zácpy a zrušeno muselo být asi deseti procent letů. Část z nich se střetla s pořádkovými silami, na které někteří házeli různé předměty. Policie při potyčkách použila obušky a španělští policisté i gumové projektily, potvrdila španělská policie. Její vedení to zdůvodnilo tím, že situace byla velmi napjatá a že policisté museli zajistit bezpečnost.

Gumové projektily katalánská policie nepoužívá, protože regionální parlament je od roku 2014 zakázal. Španělská policie považuje použití gumových projektilů za oprávněné a použila je v Katalánsku skandálně i 1. října 2017 při referendu o nezávislosti, které tehdejší regionální vláda uspořádala i přes varování španělského soudu, že je takový krok neústavní. Španělští policisté tehdy bránili lidem v hlasování a násilím vnikali do volebních místností… Už tehdy Španělé jednoho demonstranta oslepili. Katalánští policisté spíše nezasahovali, za což někteří teď čelí stíhání.

I v pondělí utrpěl jeden z demonstrantů zranění oka a skončil v nemocnici. Deník La Vanguardia napsal, že mladík přišel o oko, protože ho při protestech v pondělí zasáhl gumový projektil.

Omezen byl provoz vysokorychlostní železnice (AVE) v katalánském městě Girona, rychlovlaky AVE jezdily ráno jen po jedné trati. Důvodem bylo poškození druhé trati při pondělních demonstracích.

Protesty proti skandálnímu rozsudku nad katalánskými politiky, z nichž devět dostalo tresty vězení od devíti do 13 let za uspořádání referenda z roku 2017, se očekávají v Katalánsku i v dalších dnech. Byly hlášeny blokády na několika menších silnicích v regionu a večer se chystaly demonstrace v Barceloně, Tarragoně, Lleidě či Gironě. Na dnešek večer je podle ČTK svolána manifestace i do centra Madridu, v pátek chystají katalánské odbory v regionu stávku. Dnes má také začít třídenní studentská stávka.

V Bruselu na podporu odsouzených mezi demonstranty pochodoval i bývalý katalánský premiér, resp. prezident katalánské Generalitat Carles Puigdemont. Puigdemontovi je navíc znemožněno zastávat mandát europoslance, kterým byl letos v květnu zvolen. Madrid na něj vydal mezinárodní zatykač.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-10-16 15:45
Tresty pro separatisty jsou skandálně nízké. Položme si otázku, kdo
potřebuje rozbít silné a prosperující Španělsko? Asi stejné síly,
které za pomoci nejšpinavějších metod rozbily Československo,
Jugoslávii a Sovětský svaz.
levicovyvolic
2019-10-16 12:54
No, nedivím se. Pokud bychom v roce 1992 odmítli samostatnost Slovenska a
hlavně zavřeli Mečiara a další slovenské politiky na 13 let, také by
tam hořely barikády...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.