Ilustrační FOTO - Pixabay

Vítězství na dluh

Za pokračování velkorysé sociální politiky, jak v předvolební kampani slíbila polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), bude muset někdo zaplatit.

Po nedělním volebním vítězství této národně-konzervativní formace se na tom shodují polští komentátoři. Opozice si za volební porážku podle některých z nich může sama, protože Polákům nedokázala nabídnout vlastní vizi státu, který nyní kontroluje vládnoucí strana.

»PiS vyhrála volby díky obdarovávání Poláků, ale jde o vítězství na dluh,« napsal internetový portál onet.pl. »Ačkoliv ještě zaznívají tóny spotřebního festivalu, za rohem číhá půst,« píše deník Rzeczpospolita, podle kterého se blíží šok, který bude o to bolestnější, že vládnoucí strana PiS v uplynulých čtyřech letech přiživovala chuť utrácet s heslem »proč by to nebylo možné?«.

Vláda PiS zavedla přídavky na děti 500 zlotých (3000 Kč) měsíčně, třinácté důchody, k nimž mají přibýt i čtrnácté, zvýšila minimální mzdu nebo snížila věk odchodu do důchodu. Až přijde období půstu, strana nebude riskovat drastickou odtučňovací kúru a nebude brát to, co lidem dala, protože propad spotřeby by dál prohloubil zpomalování ekonomiky, tvrdí Rzeczpospolita. Vláda vsadí raději na zvyšování deficitu, ale bude muset hledat i dodatečné příjmy a sáhne hlouběji do kapes daňových poplatníků, zejména těch z vyšší střední třídy. »V dalších letech se nevyhneme zvyšování daní,« shoduje se s listem Rzeczpospolita onet.pl.

Podle výsledků voleb do Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu, získala vládnoucí PiS 43,8 % hlasů. Na druhém místě skončila proevropská Občanská koalice s 27,2 %. »PiS nezaspala ani jeden den kampaně - udávala její tón a důsledně si nedělala těžkou hlavu ze svých afér,« píše Rzeczpospolita a připomíná, že před několika týdny z funkce odešel předseda Sejmu za PiS Marek Kuchciňski kvůli tomu, že vládní letadla využíval k soukromým účelům. V nedělních volbách však znovu uspěl.

PiS se také musela vyrovnat s tím, že náměstek ministerstva spravedlnosti pořádal štvanici proti soudcům, kteří kladli odpor snaze vlády podřídit si justici, nebo s tím, že jím nominovaný předseda nejvyššího kontrolního úřadu pronajímal svůj dům lidem z podsvětí a ti v něm provozovali hodinový hotel. »Ani závažné skandály nedokázaly připravit PiS o vítězství,« podotýká Rzeczpospolita.

Podle listu Dziennik-Gazeta Prawna jsou polští voliči »naimpregnovaní proti aférám vládnoucí strany« z velké části díky tomu, že se polské ekonomice daří. »Ukázalo se, že Právem a spravedlností prosazovaný přístup k sociální solidaritě, jeho vize polské identity a odmítání některých prvků liberální demokracie ve prospěch posílení národního státu představují pro mnoho Poláků stále atraktivní nabídku,« uvádí Rzeczpospolita.

»Občanské koalici se nepovedlo prorazit s vlastními nápady ohledně budoucnosti Polska, nepovedlo se jí ovládnout kampaň,« píše Rzeczpospolita. Podle Dzienniku-Gazety Prawné zejména po prohraných volbách do Evropského parlamentu z letošního května nedokázala Poláky přesvědčit, že ačkoliv vládnoucí strana tvrdí opak, volební program má. V kampani před současnými volbami se jí ale nepodařilo lidem o svých plánech povědět.

»Splnily se všechny špatné scénáře, PiS volby vyhrála a je faktem, že to nebyl vyrovnaný souboj, protože strana využívala všechny státní instituce,« konstatoval šéfredaktor liberálního deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Dá se podle něho očekávat, že PiS bude pokračovat ve své politice - útočit na nezávislá média, bude si dál podřizovat justici, nějak zaútočí na univerzity.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-10-17 10:24
Fronda, teď jste někomu trefil hřebíčkem o hlavičku.
fronda
2019-10-17 01:54
Pěkný pravicově-liberální článeček v Haló novinách. Přídavky na
děti, to není rozhazování, to je investice, která se bohatě vrátí.
Stejně jako masivní výstavba dálnic. Polsko si stále zachovává
silný státní sektor, např. PKN Orlen, tj. náš Unipetrol. Naopak
formálně vyrovnané rozpočty za Klause skrývaly rozdávání
národního majetku, prudký pokles porodnosti, odliv kvalifikovaných
lidí do zahraničí. Dokončení privatizace za Zemana. Zastavení
výstavby dálnic za Kalouska. Nestavění vysokorychlostních železnic za
30 let kapitalismu. Dotování soukromého sektoru (např. fotovoltaika,
vinou také KSČM). Tohle a mnohé další, to je vítězství na dluh.
Ovšem Haló noviny mají spolu s ČTK starost o PiS.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.