FOTO - Pixabay

V Chile výjimečný stav

V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský prezident Sebastián Piňera zvýšení cen jízdenek na metro. Kvůli násilí zemřeli v hlavním městě tři lidé, informoval chilský deník La Tercera. Kvůli protestům úřady vyhlásily v Santiagu zákaz vycházení v době od 22:00 do 07:00, informovala agentura Reuters.

Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn. Při požáru v supermarketu na okraji hlavního města zemřeli tři lidé, oznámila starostka Santiaga Karla Rubilarová. Dvě z obětí uhořely, třetí byla podle ní s vážnými popáleninami odvezena do nemocnice, kde svým zraněním podlehla.

Vláda do ulic také poprvé od konce vlády krvavého diktátora Augusto Pinocheta nasadila vojáky a prezident Piňera vyhlásil v metropoli výjimečný stav, čímž dal úřadům možnost omezit svobodu shromažďování a pohybu. Ministr obrany Alberto Espina podle ČTK uvedl, že do města nasadí dalších 1500 vojáků.

V noci na neděli pak generál Iturriaga del Campo, který je zodpovědný za bezpečnost metropole, oznámil noční zákaz vycházení, jenž se týká Santiaga de Chile a přilehlých oblastí.

Demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě, napsal zpravodajský server BBC. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, bohatství je tam ale hluboce nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 11 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.