Peter Pellegrini. FOTO - wikimedia commons

Pellegrini: stát nebude škrtat na lidech

Slovenská vláda v minulém týdnu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok a zároveň také tříletý rozpočtový výhled, který i v roce 2020 předpokládá navzdory dřívějším plánům kabinetu premiéra Petera Pellegriniho schodek veřejných financí. Slovenské ministerstvo financí již dříve potvrdilo, že stát ani letos nedodrží původní záměr hospodařit bez deficitu.

Návrh rozpočtu ještě posoudí parlament, ve kterém koalice sice ztratila většinu, ale spoléhá na hlasy nezařazených poslanců. »Jde o kompromisní rozpočet, ale se silným sociálním akcentem. Čelíme zpomalení ekonomiky, ale zatím bych nehovořil o krizi,« řekl Pellegrini. Dodal, že vyrovnaný rozpočet nemůže být fetišem a že stát nebude »škrtat na lidech«.

Koaliční strany před volbami naplánovanými na konec února příštího roku už prosadily sérii opatření z takzvaného sociálního balíčku, který zahrnuje například snížení některých daní nebo výraznější zvýšení rodičovského příspěvku.

Rozpočet v příštím roce stejně jako letos počítá s desetiprocentním růstem tarifních platů učitelů, úředníků a dalších zaměstnanců ve státním a veřejném sektoru. Naopak, výdaje na obranu by v porovnání s výkonem ekonomiky měly mírně klesnout a země podle rozpočtového výhledu nesplní svůj závazek vynakládat v roce 2022 na tento účel dvě procenta HDP, jak dříve slíbila.

Schodek veřejných financí Slovenska podle předlohy v příštím roce dosáhne částky odpovídající 0,49 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letos sice stát očekával vyrovnané hospodaření, podle nejnovějšího odhadu ministerstva financí ale skončí veřejné finance ve schodku 0,68 % HDP.

Slovenská centrální banka (NBS) ve své poslední prognóze v září odhadla, že veřejný schodek v roce 2020 stoupne až na 1,5 % HDP. Takzvaná Nezávislá rozpočtová rada zase upozornila, že již letos byly nadhodnoceny některé příjmy státu a naopak podhodnoceny výdaje veřejných institucí.

Veřejné finance kromě státního rozpočtu zahrnují také například hospodaření samosprávy či systém zdravotního a sociálního pojištění. Schodek samotného státního rozpočtu Slovenska by měl podle vládního návrhu v roce 2020 stoupnout na 2,68 mld. eur (69,1 mld. Kč) z 2,04 mld. eur (52,6 mld. Kč) plánovaných na tento rok.

Slovenský ministr financí Ladislav Kamenický po předložení návrhu rozpočtu řekl, že předloha vychází z maximálně možného limitu, který povolují rozpočtová pravidla.

Navzdory plánovanému schodku veřejných financí by podíl dluhu veřejných institucí na HDP měl klesat a udržet se těsně pod sankčními pásmy, které předpokládá slovenský zákon o tzv. dluhové brzdě.

Návrh státního rozpočtu vychází z očekávaného zpomalení ekonomického růstu Slovenska na 2,3 % z loňských čtyř procent. Inflace by se měla udržet nad dvěma procenty a míra nezaměstnanosti stagnovat na 5,8 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-10-22 12:36
Jde o to na kterých. Snad už ne na těch, co si ze státu udělali dojnou
krávu. Tak jako u nás.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.