Budova Ministerstva životního prostředí ČR. FOTO - wikimedia commons

Olovo z návrhu vyřazeno

Vláda se ve středu nebude zabývat Národní strategií pro řešení nelegálního zabíjení a otrav volně žijících živočichů pro příští desetiletí. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) má návrh přepracovat tak, aby se netýkala problematiky olova.

Zákaz užívání olova kritizovalo mnoho zájmových spolků. »V pátek jsme se dohodli s našimi partnery, že problematika olova ve strategii řešena nebude. Znovu jsem zástupcům všech asociací a sdružení potvrdil, že ministerstvo je proti plošnému zákazu používání olova ve střelách i rybářských olůvkách, a takto také bude nadále vystupovat při jednáních, která se povedou v Evropské komisi,« uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Na problém, podle kterého by se měl používání olova v přírodě omezit, dlouhodobě upozorňovali například myslivci nebo rybáři.

Podle původního znění strategie plánovalo ministerstvo v příštím roce vyzvat myslivce a rybáře, aby dobrovolně přešli na bezolovnaté střelivo při lovu zvěře a bezolovnaté zátěže při lovu ryb.

Před měsícem Sněmovna odmítla snahu plošně zakázat v EU olověnou munici, přičemž zákaz by se měl podle navrhovaných unijních pravidel týkat i rybářských olůvek. Podle ministrů by plošný zákaz ohrozil obranyschopnost země. Sněmovna tak reagovala na zprávu Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), která doporučila olovo ve střelivu a rybářství zcela zakázat.

Podle kritiků záměru neexistuje vhodná alternativa olověného střeliva. Argumentují tím, že užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu by zhoršilo bezpečnost střelby a až několikanásobně ji prodražilo.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.