Pirát žaluje na Babiše v Lucemburku

Senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) podal žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie, ve které se dožaduje, aby soud kvůli střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) uložil Evropské radě nastavit pravidla proti střetu zájmů prezidentů a premiérů členských států.

Wagenknecht tvrdí, že kvůli Babišově střetu zájmů může hrozit zneplatnění budoucího evropského rozpočtu, pokud se bude Babiš jednání o financích účastnit. Aktuálně by řešením podle Wagenknechta mohlo být nahrazení premiéra Babiše na jednáních rady prezidentem Milošem Zemanem. »Případně okamžité zastavení veškerých dotací z unijního rozpočtu, včetně tzv. přímých plateb pro Babišem ovládaný holding a jejich zpětné vrácení od 2. srpna 2018, kdy začal na evropské úrovni platit zpřísněný zákaz střetu zájmů,« uvádí senátor.

Rada je podle Wagenknechta nejvyšší a politicky nejsilnější orgán EU, nicméně jako jediný nemá pravidla proti střetu zájmů nastavena. Prezidenti a premiéři se mohou prostřednictvím hlasování v radě obohacovat, dodal. »To je případ českého premiéra Babiše,« uvedl Wagenknecht.

Lukáš Wagenknecht. FOTO - wikipedia commons

Premiér možnost střetu zájmů důrazně a opakovaně odmítá a uvádí, že vracení peněz nehrozí. Babiš předloni převedl svou firmu Agrofert kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů a tvrdí, že na ni nemá žádný vliv.

Na Soudní dvůr EU by se mohla podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) obrátit i ČR, a to kvůli finální auditní zprávě Evropské komise, která by měla do ČR dorazit v příštích týdnech. »Proč bychom si to měli nechat líbit, když bychom byli přesvědčeni o tom, že to tak není,« řekla Dostálová. Ministryně dříve uvedla, že její úřad »rozporoval každou větu« v návrhu auditní zprávy.

Wagenknecht se minulý týden obrátil i na české soudy s návrhem na vyslovení neplatnosti založení Babišových svěřenských fondů. Vychází z toho, že podle občanského zákoníku je svěřenský fond nástrojem pro správu cizího majetku, nikoli vlastního majetku. Podle něho je Babiš prostřednictvím svěřenských fondů s vlastním majetkem úzce spojen.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


janmakovicka
2019-10-30 20:31
Za mých časů se považovalo žalování za faux pas: tedy za něco, co
se v slušné společnosti prostě nedělá. Stěžovat si v cizině (!) na
českého politika, který nota bene vyhrál demokratické volby, je
ubohost.
svaty_vaclav
2019-10-30 11:29
Piráti jsou práskači. Tato pirátská sebranka je v Parlamentu
rozbitého Československa a chce rozhodovat o našich životech.
slechta48
2019-10-30 10:31
Pirátský odvážný pacholek/slouha dostál části svého jména =
"knecht".
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.