Ilustrační FOTO - Pixabay

Vláda povinnou maturitu z matematiky nechce

Vláda je proti zavedení povinné maturity z matematiky. Podpořila návrh ministra školství Roberta Plagy (za ANO) na zrušení plánu, podle něhož měli poprvé povinně z matematiky maturovat gymnazisté v roce 2021.

Ministr soudí, že je třeba nejprve zlepšit kvalitu výuky a až potom případně uvažovat o zavedení povinné zkoušky. Návrh změny nyní posoudí Sněmovna. Vláda požádala, aby poslanci novelu projednali ve zrychleném procesu.

»Je třeba, aby Sněmovna zaujala rychlé stanovisko, aby nejistota byla odstraněna,« řekl Plaga novinářům po jednání vlády.

Stínové ministryni školství KSČM Gabriele Hubáčkové se však tento vládní obrat od dlouhodobé koncepce nelíbí. »Maturita z matematiky může vrátit středoškolskému vzdělání alespoň trochu hodnotu. Samozřejmě, že systém výuky tohoto tolik neoblíbeného předmětu chce změnit. Ale povinná maturita z matematiky svůj smysl rozhodně má,« je přesvědčena Hubáčková.

Stínová ministryně školství KSČM Gabriela Hubáčková.

Od jara 2021 by se podle návrhu novely školského zákona měla státní maturita omezit také jen na didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z jazyků by se měly přesunout ze státní úrovně zpět do škol. Dál by měla zůstat možnost výběru povinné maturity z matematiky, nebo cizího jazyka. Novela počítá podle Plagy také s dvěma úrovněmi obtížnosti zkoušky z matematiky.

Dosud platná norma počítá se zavedením povinné maturity ze tří předmětů, tedy češtiny, cizího jazyka i matematiky, na gymnáziích a lyceích od jara 2021. Ve svém původním návrhu z konce února chtělo ministerstvo posunout tento termín na jaro 2022, kdy měla povinnost začít platit pro většinu ostatních maturitních oborů. V současnosti dělají všichni maturanti státní zkoušku z češtiny a vedle ní si většina vybírá cizí jazyk.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.