Ilustrační FOTO - Pixabay

Srážky se zvěří jsou drahé

Nejvíce nahlášených nehod vozidel se zvěří se od dubna do září letošního roku stalo ve Středočeském kraji. Za půl roku jich na tamějších silnicích bylo 1816.

Následují Ústecký kraj s 951 nahlášenými nehodami a Vysočina, kde řidiči k srážce se zvěří během půl roku volali policii v 915 případech. Vyplývá to ze zjištění pojišťovny Generali a Centra dopravního výzkumu.

Pojišťovna spolu s centrem připravují takzvaný Index SRNA, který pracuje s počtem nehod, výší škod na majetku, zdraví i životech. Dává je do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech. V období mezi dubnem a zářím se v ČR přihodilo celkem 7872 srážek vozidel se zvěří, k nimž řidiči volali policii. Bezmála čtvrtina nehod se udála ve Středočeském kraji.

Problémy s hlášením sražených zvířat panují v Jihočeském (20 případů) a Plzeňském kraji (107 nehod). Tato krajská oddělení policie statistiky v režimu, kterým dlouhodobě vykazují jejich kolegové z ostatních krajů, nevedou. Tamní motoristé se tak na výsledky indexu zatím tedy spolehnout příliš nemohou.

V rámci ČR byl suverénně nejrizikovější úsek na Borské ulici ve směru z České Lípy na Nový Bor v Libereckém kraji. Od dubna do září se tam na jediném úseku o délce 317 metrů poblíž místní části Lada podle dat CDV stalo 17 srážek se zvěří s celkovou škodou 522 000 korun.

V Praze hlásí index nejvyšší škody na jeden kilometr z celého Česka. Statistiky v hlavním městě evidují za duben až září 96 srážek vozidla se zvěří. Při srovnání vůči délce silniční sítě je Praha silně nad průměrem ČR. Jednoznačně nejhorším úsekem v rámci území hlavního města byl úsek silnice I/4 mezi Jílovištěm a Zbraslaví. Na 170 metrů dlouhém úseku poblíž obory Daliborka se tam ve sledovaném období podle dat CDV stalo sedm srážek vozidel se zvěří s celkovou škodou 305 000 korun.

Průměrná škoda následkem střetu se zvěří činí přes 40 000 korun. Nejnákladnější bývají podle zkušeností pojišťovny Generali nehody způsobené srážkou s divokým prasetem. Z pohledu času jsou pak nejproblematičtější dvě hodiny před půlnocí a dvě hodiny po ní. Rizikové jsou také brzké ranní hodiny. »S přechodem na zimní nebo letní čas počet střetů vždy skokově narůstá,« dodal Patrik Nauš z Generali.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 3 hlasy.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.