Ilustrační FOTO - Pixabay

SR: výzva soudců podezřelým kolegům

Více než desetina z celkového počtu zhruba 1400 soudců na Slovensku v prohlášení vyzvala své kolegy, kteří jsou podezřelí z korupce, zneužívání funkce a propojení na »mafiánské prostředí«, aby až do vyšetření svých případů požádali o postavení mimo službu.

Soudci prohlášení zveřejnili v reakci na informace o komunikaci obviněného kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, které poukázaly na korupci a na ovlivňování soudců. Několik soudců už dříve požádalo o přerušení výkonu funkce nebo je mimo službu postavil disciplinární senát. »Jsme hluboce znepokojeni podezřeními vůči několika aktivním soudcům z jejich propojení s mafiánským prostředím, z korupce a ze zneužívání funkce soudce, která postupně pronikají na veřejnost a traumatizují celou společnost,« píše se v prohlášení, které podle slovenských médií dosud podepsalo přibližně 170 soudců. Dodali, že slušní soudci negativně vnímají stávající justiční skandály, které zpochybňují důvěryhodnost celého soudcovského stavu. Soudci rovněž uvedli, že pokud jejich podezřelí kolegové nepožádají o přerušení výkonu funkce, měla by je mimo službu postavit soudcovská samospráva.

Aféru ohledně podezření z korupce a z ovlivňování slovenských soudců spustily informace, které policie zajistila v Kočnerově mobilním telefonu. Kočner je obžalován i z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Kontroverzní podnikatel byl v čilém kontaktu s bývalým generálním prokurátorem, dále s politiky či soudci, kteří podnikateli podle uniklé komunikace patrně také pomáhali v jeho soudních kauzách výměnou za úplatky. Slovenská policie ještě v srpnu několika představitelům slovenské justice včetně soudců zajistila mobilní telefony. Po propuknutí aféry v září odstoupila náměstkyně ministra spravedlnosti Monika Jankovská, která si podle médií vyměnila s Kočnerem tisíce zpráv. Jankovská naopak tvrdila, že s Kočnerem nekomunikovala. Po odchodu z vedení ministerstva se do taláru nevrátila, minulý týden ji disciplinární senát pozastavil výkon funkce. Ze stejného důvodu přestali soudit nebo požádali o pozastavení funkce další tři soudci. Disciplinární stíhání hrozí i několika dalším soudcům.

Slovenští soudci hromadně nespisují prohlášení často. Před deseti lety tímto způsobem ale kritizovali stav slovenské justice. Učinili tak po nástupu někdejšího ministra spravedlnosti Štefana Harabina na funkci předsedy nejvyššího soudu. Nynější soudce nejvyššího soudu Harabin, který letos neuspěl v přímých prezidentských volbách a který hodlá kandidovat v nadcházejících parlamentních volbách, měl tehdy využívat disciplinární řízení vůči svým kritikům.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-01 16:16
Podpisem se ještě slušným nikdo nestal. Myslím, že se to postupně
zamete pod koberec za cenu "obětování" pár přestárlých
kolegů a pojede se vesele dál. Šance na vymetení augiašového chlívku
to ovšem je.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.